Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Температура Землі вперше в історії піднялась до критичного максимуму — вчені б’ють на сполох
Згідно з даними Європейської служби зі зміни клімату Copernicus (C3S), температура Землі вперше за останні півтори сотні років перевищила рекордний показник і піднялася вище за критичний поріг. Це сталось у п’ятницю, 17 листопада — середня температура Землі була на 2.06°C вищою за середню доіндустріальну (1850−1900 роки).
«За нашими оцінками, це був перший день, коли глобальна температура піднялася більш ніж на 2 °C вище за доіндустріальний рівень», — наголосила заступник директора C3S Саманта Берджесс.
Паризька угода 2015 року, підписана світовими лідерами, зобов’язала їх працювати над тим, щоб обмежити зростання глобальної температури в межах від 1.5°C до 2 °C порівняно з доіндустріальним рівнем. Відтоді вчені попереджають, що недосягнення цієї мети матиме катастрофічні наслідки для планети, включаючи екстремальні погодні умови, значне підвищення рівня Світового океану та сильні посухи.
Ріст температури 17 листопада не означає, що Паризька угода провалилася, оскільки це лише одиничне і короткочасне явище. Втім, це може слугувати потужним попереджувальним сигналом про те, як швидко зростають температури.
Раніше цього місяця представники C3S оголосили, що 2023 рік стане найгарячішим за останні 125 000 років. Глобальна середня температура з січня по жовтень цього року є найвищою за всю історію — на 0.10°C вище, ніж у найспекотнішому 2016 році.
Зауважимо — на початку місяця науковці з Університету Порту у Португалії заявили: вплив людської діяльності на екосистему Землі може призвести до непередбачуваного хаосу, з якого немає вороття. Вчені зазначили, що рано чи пізно настане точка неповернення, після якої загибель нашої планети стане лише справою часу. «Наслідки зміни клімату добре відомі (посухи, спека, екстремальні явища тощо)», — сказав фізик Орфеу Бертоламі в інтерв'ю для Live Science. — «Якщо система Землі потрапить в область хаотичної поведінки, ми втратимо будь-яку надію якось розв’язати проблему».