Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Науковці довели, що інопланетне життя могло зародитися 4 мільярди років тому
Вчені з Мюнхенського університету імені Людвіга Максиміліана вперше змогли відтворити у лабораторії процес, який, ймовірно, слугував джерелом енергії для найперших клітин на Землі. Йдеться про метаболічну систему, засновану на геохімічних реакціях із виділенням водню — саме таким способом могли харчуватись організми понад чотири мільярди років тому.
Дослідники імітували умови ранньої Землі, зокрема геохімію глибоководних гідротермальних джерел, подібних до сучасних «чорних курців», однак з урахуванням того, що стародавні океани містили набагато більше розчиненого заліза. У результаті взаємодії заліза та сірки в експериментальних «хімічних садах» утворювалися мінерали — такі як макиновіт та грейгіт — а також виділявся водень, який слугував джерелом енергії для архей Methanocaldococcus jannaschii.
На подив учених, ці одноклітинні організми не лише вижили без жодних додаткових поживних речовин, а й активно розмножувались. Вони використовували водень для метаболізму, зокрема через шлях ацетил-КоА — один із найдавніших відомих біохімічних механізмів, що досі існує у деяких мікроорганізмів.
Знахідки дослідження підтверджують гіпотезу про те, що перші форми життя на Землі могли виникнути саме в зоні осадження залізистих мінералів, де проходили достатньо енергоємні реакції для підтримки життя. Цей тип водневої метаногенезної енергетики наразі вважається найдавнішою формою отримання енергії в історії біосфери.
Дослідницька команда вже планує перевірити, чи можливо існування подібних процесів за межами Землі — зокрема на супутнику Сатурна Енцеладі. Там під крижаною оболонкою ймовірно існує океан і гідротермальні джерела, схожі на ті, що були на молодій Землі. Наступний етап експериментів — моделювання енцеладських умов у лабораторії.