Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Вчені підтвердили відкриття найдальшої відомої галактики Всесвіту — MoM-z14
Астрономи підтвердили відкриття найдальшої на сьогодні галактики у Всесвіті — MoM-z14. Вона існувала всього через 280 мільйонів років після Великого вибуху. Це означає, що світло від неї подорожувало до Землі понад 13,5 мільярда років. Дослідження опубліковане на сервері препринтів arXiv, а саме відкриття стало можливим завдяки спостереженням із космічного телескопа Джеймса Вебба.
Попередній рекорд належав галактиці JADES-GS-z14−0, яка виникла через 290 мільйонів років після Великого вибуху. Нове відкриття не лише посуває часові межі наших знань про ранній Всесвіт, а й кидає виклик існуючим моделям його еволюції. Яскравість MoM-z14 свідчить про її масу, подібну до карликової галактики Великої Магелланової Хмари, що супроводжує Чумацький Шлях.
Спостереження показали, що більшість світла в галактиці походить не від активного ядра (тобто чорної діри), а саме від молодих масивних зірок. Астрономи виявили в її спектрі хімічні елементи, такі як азот, кисень і вуглець, що вказує на наявність кількох поколінь зірок. Це означає, що зоряна еволюція почалася дуже рано після Великого вибуху.
Наявність такої яскравої галактики на такому ранньому етапі історії Всесвіту здивувала науковців. Спостереження JWST свідчать, що в ранньому космосі могло бути в сотні разів більше галактик, ніж передбачали теоретичні моделі. Це може свідчити про наявність ще невідомих фізичних процесів, які впливали на формування галактик.
MoM-z14 очолила список найвіддаленіших галактик, що нині відомі людству. За нею йдуть JADES-GS-z14−0, JADES-GS-z14−1 і GN-z11. Проте через постійне розширення Всесвіту їхня фактична відстань від Землі становить не 13,5, а понад 45 мільярдів світлових років. Це відкриття не тільки просуває межі нашого Всесвіту, а й змушує науковців переосмислити темпи його раннього розвитку.