Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Бразильські розробники представили перший бойовий винищувач JAS 39 Gripen вітчизняного виробництва
Бразилія нарешті завершує збирання першого винищувача JAS 39 Gripen, зібраного на власному заводі Embraer у Сан-Паулу — це має відбутися у листопаді 2025 року. Подія знаменує початок реалізації другої фази контракту з компанією Saab, укладеного ще у 2014 році. Згідно з угодою, з 36 літаків Gripen (28 одномісних JAS 39E та 8 двомісних JAS 39F) п’ятнадцять мають бути виготовлені в Бразилії, пише Defence Express.
На локалізацію виробництва пішло понад 11 років, попри початкові плани завершити контракт до 2024 року. Причинами затримок стали пандемія COVID-19, систематичний дефіцит фінансування та зсув графіка виробництва як у Бразилії, так і в самій Швеції. Наразі в повітряних силах Бразилії перебуває лише дев’ять боєздатних літаків Gripen, приписаних до 1-ї групи протиповітряної оборони, хоча перший випробувальний зразок країна отримала ще у вересні 2020 року.
Модифікації Gripen E/F оснащені сучасною РЛС з активною фазованою решіткою, електронікою нового покоління, засобами РЕБ і потужним двигуном General Electric F414. Максимальна швидкість перевищує 2 200 км/год, бойовий радіус сягає понад 800 км. Літак здатен нести широкий спектр озброєння — ракети класу «повітря-повітря», «повітря-земля», протикорабельні ракети, а також керовані й некеровані бомби.
Компанія Saab, попри затримки, не втрачає надії розширити присутність на латиноамериканському ринку. У разі укладення контрактів з Колумбією чи Перу, саме бразильське підприємство Embraer стане виробничим центром. Йдеться, зокрема, про потенційне замовлення на 12 винищувачів від Перу. Водночас реалізація таких угод залежить від позиції США, оскільки у Gripen E/F використовується американський двигун General Electric F414.
Перший винищувач, зібраний у Бразилії, символізує не лише інженерний прорив, а й віху в розвитку національного ВПК. У перспективі проєкт може стати відправною точкою для створення регіонального виробничого хабу, здатного забезпечити потреби як самої Бразилії, так і країн-партнерів у регіоні.