Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Науковці заявили про існування природних НЛО земного походження
BBC Science Focus інформує: у грудні 2024 року небо Нью-Джерсі стало новим «Розвеллом» — десятки свідків бачили яскраві помаранчеві кулі та невідомі об'єкти у повітрі. Як і в багатьох випадках, частину аномальних спалахів американські офіційні особи пояснили польотами цивільних дронів. Проте не всі феномени так просто раціоналізувати: вчені вже понад 800 років намагаються пояснити загадкове природне явище — кульову блискавку.
Сотні описів — від давнини до сучасності — згадують світлові кулі, що з’являються під час гроз, вільно плавають у повітрі, можуть проходити крізь стіни, іноді вибухати чи залишати запах сірки. Серед авторитетних свідків — німецький фізик Вальтер Герлах, який у 1927 році бачив яскраву кулю після удару блискавки, та британський астроном Роджер Дженнісон, який у 1963-му спостерігав «світну сферу» в салоні літака під час шторму.
Найпопулярніша гіпотеза — плазмове походження кульової блискавки. Досліди з водою, електродами та напругою у 300 мільйонів вольтів дозволили вченим створити у лабораторії плазмові хмари, схожі на описані кулі. Однак ці об'єкти живуть менше секунди й не відтворюють усіх особливостей реальних спостережень. Китайські дослідники у 2014 році вперше зафіксували на відео подібну кулю під час грози — спектральний аналіз показав, що до складу входять залізо, кремній і кальцій, що підтверджує одну з теорій: світлові кулі утворюються при випаровуванні мінералів ударом блискавки.
Деякі феномени, зокрема так звані «foo fighters» — світлові об'єкти, які супроводжували літаки під час Другої світової війни, — сучасні дослідники також схильні пояснювати плазмою у верхніх шарах атмосфери. Однак чимало описів залишаються загадкою: кулі рухаються всупереч очікуванням, не спричиняють опіків при контакті, іноді проходять крізь тверді об'єкти. Серед альтернативних гіпотез — вплив електричних явищ, атмосферних інверсій чи навіть психологічний ефект.
Зростання наукового інтересу до «невідомих аномальних явищ» (UAP) призвело до того, що урядові агентства США відкрито закликають до їх детального вивчення. Проте всі доступні дані свідчать: більшість загадкових спостережень можна пояснити природними чи техногенними причинами, а доказів позаземного походження немає. Водночас саме незрозумілі, «пограничні» явища нерідко стають відправною точкою для нових наукових відкриттів — як це сталося із відкриттям нових типів хмар чи атмосферних явищ.
Таємниця кульової блискавки та аномальних світлових куль залишається невирішеною: досліди тривають, і навіть за умов сучасної науки це явище називають «Сасквочем метеорології» — міфічним, невловним і, ймовірно, природним.