Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Вперше в історії астрономи зловили радіосигнали з раннього Всесвіту
Перші підказки про зірки, які освітлювали Всесвіт після Великого вибуху, можуть бути заховані у слабкому радіосигналі, що надходить із ранніх епох космосу. Йдеться про космологічний 21-сантиметровий сигнал, який випромінює нейтральний водень, що заповнював простір між зорями приблизно через 100 мільйонів років після Великого вибуху. Особливості цього сигналу можуть містити інформацію про масу та властивості найперших зірок.
Дотепер астрономи не змогли безпосередньо виявити зірки першого покоління — ймовірно тому, що вони були надмасивними, у тисячі разів важчими за Сонце, і жили дуже коротко. Однак, ці гіганти могли залишити «відбитки» у 21-сантиметровому сигналі, що дозволяє дослідникам моделювати, як саме перші зорі вплинули на ранній космос.
Зараз нове покоління радіотелескопів, зокрема Square Kilometer Array (SKA) і експеримент REACH у Південній Африці, зможуть дослідити цей слабкий сигнал і допоможуть виявити сліди найдавніших зірок. Міжнародна команда астрофізиків змоделювала цей ефект, показавши, що ультрафіолетове й рентгенівське випромінювання, яке виникало під час смерті перших зірок (утворення нейтронних зірок та чорних дір), залишало вимірний вплив на 21-сантиметровий сигнал.
Телескоп Square Kilometer Array (SKA)
Таким чином, радіосигнали водню можуть незабаром допомогти відкрити властивості найперших зірок і пояснити, як народжувалися галактики й елементи, з яких сформувались сучасний Всесвіт і ми з вами.