Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Астрономи зафіксували рідкісний зоряний вибух, який востаннє спостерігали 89 років тому
За минулі два тижні астрономи зафіксували появу віддразу двох нових «зоряних спалахів» у нічному небі — це класичні нові, надзвичайно рідкісні вибухи, які стали видимими неозброєним оком. Подія унікальна, адже вперше в сучасній історії одразу два таких спалахи можна було побачити одночасно.
Першу нову, названу V462 Lupi, виявили 12 червня у сузір'ї Вовка — тоді зірка стала яскравішою у понад 3 мільйони разів. Друга, V572 Velorum, з’явилася 25 червня в сузір'ї Вітрила. Обидві нові спалахнули на південному небі, а їхня яскравість сягнула +5,5 і +4,8 зоряної величини відповідно (чим менше число, тим яскравіша зірка). Це дозволило бачити їх неозброєним оком, особливо мешканцям Південної півкулі.
Класичні нові виникають у подвійних зоряних системах, коли білий карлик накопичує матерію зі свого зоряного супутника. Коли маса на поверхні білого карлика досягає критичної межі, відбувається потужний термоядерний спалах, який короткочасно робить зірку у тисячі разів яскравішою.
Востаннє подібне явище — коли дві нові були видимі одночасно — наближалося у 1936 році, але тоді їхні максимуми яскравості не збігалися у часі. Цьогорічні нові вже почали тьмянішати й імовірно зникнуть з поля зору протягом кількох тижнів.