Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Науковці очікують найкоротший день в історії Землі найближчим часом
Daily Mail інформує: Земля зараз обертається швидше, ніж будь-коли за час спостережень. Вчені попереджають: у найближчі тижні може бути зафіксовано найкоротший день в історії. За словами астрофізика Грема Джонса з Лондонського університету, помітне прискорення обертання Землі очікується в одну з трьох дат цього літа — 9 липня, 22 липня або 5 серпня. У ці дні тривалість доби може скоротитися на 1,30; 1,38 або 1,51 мілісекунди відповідно.
Фахівці підкреслюють, що навіть настільки незначне скорочення доби може вплинути на роботу супутникових систем, GPS та точність вимірювання часу в цілому.
Раніше планета поступово сповільнювала обертання під впливом гравітації Місяця, що поступово подовжувало тривалість доби до 24 годин. Зазвичай один оберт триває рівно 86 400 секунд, але рекорд найкоротшого дня був встановлений 5 липня 2024 року — тоді Земля обернулася на 1,66 мілісекунди швидше, ніж зазвичай.
Дослідники вказують на декілька можливих природних причин для таких змін: землетруси, течії океанів, танення льодовиків, рухи розплавленого ядра планети та великі атмосферні явища на кшталт Ель-Ніньйо. Наприклад, переміщення мас розплавленого металу в ядрі змінює форму й баланс планети, а океанічні течії й потужні струмені вітру перерозподіляють масу й викликають невеликі коливання швидкості.
Усі ці мілісекундні відхилення точно відстежують атомні годинники. Це важливо, адже координований всесвітній час (UTC), GPS, телефонні мережі та фінансові системи потребують абсолютної точності. Якщо Земля продовжить пришвидшуватися, можливо, вперше доведеться не додавати, а віднімати секунду у часових системах — так звану «негативну високосну секунду». Поки причини цього явища незрозумілі, дослідники припускають, що рано чи пізно обертання знову сповільниться, але наразі фіксують продовження тенденції до прискорення.