Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Науковці зафіксували зникання планет у космосі, яке не можуть пояснити
Згідно з дослідженням вчених з Університету штату Колорадо у Боулдері, США, крихітний супутник CUTE, спостерігаючи за випаровуванням атмосфер гарячих Юпітерів, виявив унікальні особливості цього процесу. Наразі науковці не можуть точно пояснити те, що відбувається, інформує Space.
Крихітний супутник CUTE, завширшки всього 35 см, з 2021 року обертається навколо Землі на висоті 525 км. За допомогою ультрафіолетового телескопа він спостерігає за далекими гігантськими екзопланетами — так званими гарячими Юпітерами.
Газові гіганти, схожі на Юпітер розташовані дуже близько до своїх зірок. Як результат — температура на них значно вища, ніж на Юпітері. Близьке розташування до своїх зірок змушує атмосфери цих газових гігантів розширюватися під дією тепла зірки. І що більшим стає розмір атмосфери, то легше зоряному вітру (потокам частинок зірки) знищувати її. Тобто відбувається виснаження атмосфери шляхом випаровування газів з її складу.
Згідно з дослідженням, супутник CUTE провів спостереження за сімома гарячими Юпітерами. Але, виявилося, що атмосфера деяких з цих світів стабільно випаровується, в той час, як інші планети чинять опір впливу зоряного вітру і випромінювання зірки. Наприклад, на відстані 300 світлових років від Землі знаходиться газовий гігант WASP-189b. Як показали спостереження, з атмосфери цього гарячого Юпітера щосекунди відлітає 400 млн кг газів.
Далі на відстані 557 світлових років від Землі розташована екзопланета MASCARA-4b, яка втричі важча за Юпітер. А проте, супутник не виявив газу, що відлітає з атмосфери.
Схожа на вищевказаний світ планета KELT-9b розташована за 667 світлових років від нашої планети і є середовищем із найвищою температурою серед відомих екзопланет — 4300 градусів Цельсія. Але і тут супутник зафіксував лише невелику втрату газу з атмосфери.
Усі планети розташовані близько до своїх зірок і однаково підпадають під вплив випромінювання та зоряного вітру. Однак чому їхні атмосфери випаровуються по-різному, не зрозуміло. У вчених наразі немає чіткого пояснення тому, що відбувається. Дослідники підозрюють, що причина може ховатися у поєднанні гравітації планети, яка утримує атмосферу, і рівні активності її рідної зірки, яка контролює викиди випромінювання.