Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Кіберфахівці заплатять 1 BTC за квантовий злом криптографії біткоїна
Дослідницька компанія Project Eleven, що спеціалізується на квантових обчисленнях, оголосила конкурс Q-Day Prize з метою перевірити, наскільки реальною є загроза квантового злому криптографії, на якій базується Bitcoin BTC $99,040.05 Bitcoin -2.41% Ринкова капіталізація $1.97 трлн VOL. 24 години $2.93 млрд . Учасники можуть отримати винагороду в 1 BTC (понад $ 84 000 на момент публікації) за успішну спробу зламати алгоритм ECDSA (Elliptic Curve Digital Signature Algorithm) за допомогою алгоритму Шора — відомого квантового підходу до розв’язання криптографічних задач.
Змагання триватиме до 5 квітня 2026 року, і участь у ньому можуть брати як окремі ентузіасти, так і команди. Завдання полягає у зломі ключів ECC довжиною від 1 до 25 біт. При цьому будь-який прорив, навіть у діапазоні 5 біт, буде вважатися значним. Організатори вимагають від учасників повної прозорості: потрібно надати вихідний код, специфікацію обчислювальних ресурсів і опис використаної методології.
У коментарях до оголошення деякі представники спільноти вказали, що ключі до 100 біт можна теоретично зламати класичними методами, такими як ρ-алгоритм Полларда, приблизно за рік. У відповідь Project Eleven наголосила: допущені лише ті методи, які потенційно масштабуються до зламу повноцінного 256-бітного ключа — стандарту, що використовується у Bitcoin.
За оцінками компанії, для успішного квантового злому 256-бітного ECC-ключа знадобиться квантовий комп’ютер із потужністю щонайменше 2000 кубітів. Така перспектива надає Q-Day Prize додаткової ваги як тесту поточних досягнень у квантовій обчислювальній сфері. Це також збігається з глобальним інтересом до розробки квантостійкої криптографії, на тлі новин про прориви таких гігантів, як Microsoft, яка нещодавно представила квантовий чип Majorana з потенціалом масштабування до мільйона кубітів.