Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Астрономи виведуть з експлуатації культовий космічний супутник Galileo GSAT0104
12 років після того, як апарат GSAT0104 вперше зафіксував координати виключно за допомогою європейської системи навігації Galileo, він став першим супутником у цій орбітальній групі, який офіційно вивели з експлуатації. Цей крок знаменує нову фазу розвитку Galileo — проєкту, що має забезпечити стабільне та безперервне надання навігаційних послуг на десятиліття вперед.
Рішення про виведення GSAT0104 ухвалили у жовтні 2023 року спеціальною радою, до складу якої увійшли представники Європейського агентства космічної програми (EUSPA), Європейського космічного агентства (ESA) та Єврокомісії. Самі роботи з деактивації розпочали у березні 2024 року й завершили у квітні 2025-го. Завдяки наявності пального супутник вдалося перемістити на стабільну «цвинтарну» орбіту на висоті 700 км над активною групою Galileo, після чого всі джерела енергії були безпечно деактивовані.
Такі орбіти вважаються найефективнішим способом утилізації апаратів на середній та геостаціонарній орбітах, де знищення через атмосферне згоряння практично неможливе. ESA дотримується суворої політики щодо космічного сміття і ставить за мету досягти «нульового рівня забруднення» для нових місій до 2030 року. Усі майбутні супутники Galileo, що виводитимуть з експлуатації, будуть розміщені на різній висоті, щоб уникнути ризику зіткнення між собою.
GSAT0104 став четвертим і останнім супутником в рамках фази In-Orbit Validation, запущеним у жовтні 2012 року з космодрому Куру у Французькій Гвіані. Спочатку він виконував навігаційні функції, але після виходу з ладу антени в діапазоні L був переведений на завдання пошуку і порятунку. З 2021 року перебував у резервному слоті.
Відтепер Galileo продовжує роботу без GSAT0104, але зі збереженням повної функціональності завдяки активним супутникам у всіх ключових позиціях і ще трьом резервним. У найближчі роки ESA планує запустити ще шість супутників першого покоління та готує до запуску дванадцять апаратів нового, другого покоління.
«Процес виведення GSAT0104 став важливим етапом в управлінні супутниковими угрупованнями та надав цінний досвід, який буде критично важливим у майбутніх процедурах. Своїм „останнім завданням“ він зробив внесок у формування відповідального підходу до космосу — як простору, що потребує не лише розвитку, а й догляду», — підсумували науковці.