Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Американські вчені створили штучний організм, що допоможе колонізувати Марс
Дослідники з Техаського університету A&M під керівництвом докторки Конгруї Грейс Джин розробили штучну систему лишайників, яка може стати проривом в автономному будівництві на Марсі. Головна ідея — використати біотехнологічні рішення, що дозволяють створювати будівельні матеріали прямо з місцевого марсіанського ґрунту (реголіту) без постійного підвезення компонентів із Землі та без втручання людини.
Команда Джін імітує природні лишайники, що складаються з двох організмів — фотосинтезувальних ціанобактерій та гетеротрофних грибів. Ціанобактерії «живляться» вуглекислим газом і азотом з марсіанської атмосфери, виробляючи кисень і поживні речовини для грибів. Гриби, своєю чергою, допомагають ціанобактеріям, забезпечуючи їх водою, мінералами та CO₂, а також зв’язують металеві йони й утворюють біомінерали.
Мікроскопічний вигляд синтетичної системи лишайників, в якій червоні флуоресцентні клітини є клітинами ціанобактерій, а нефлуоресцентні клітини — клітинами грибів. Надано докторкою Конгруі Грейс Джин.
На наступному етапі дослідники планують створити спеціальне «реголітне чорнило» для 3D-друку біоматеріалів, щоб виробляти на Марсі не лише стіни, а й готові конструкції, меблі й інші об'єкти. Цей підхід підтримує NASA й може стати основою для створення перших колоній на Червоній планеті, адже транспортувати тисячі тонн будматеріалів із Землі вкрай дорого й складно.
Таким чином, майбутнє будівництва на Марсі може буквально виростати на очах — завдяки синтетичним лишайникам, що об'єднують біологічні й технологічні рішення для створення житла у найскладніших умовах космосу.