Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Астрономи довели, що загадковий космічний спалах має іншу природу, ніж вважалося раніше
Астрономи протягом року намагалися розгадати загадку яскравого спалаху у космосі, який був зафіксований 13 червня минулого року за допомогою радіотелескопа ASKAP в Австралії. Під час дослідження неочікувано виявилося, що джерело сигналу розташоване значно ближче, ніж припускали спочатку, — всередині Чумацького Шляху, а не за межами нашої галактики.
ASKAP — це система із 36 антен, яка дає змогу фіксувати рідкісні короткочасні сигнали з далеких галактик, так звані швидкі радіосплески. Зазвичай такі сплески мають сліди дисперсії (затримки між високими та низькими частотами — ред.), що вказує на їхній далекий космічний шлях. Проте цей сигнал не мав подібної затримки, що свідчило про його «близьке» походження — лише кілька сотень світлових років від Землі.
Команда спершу була заінтригована надзвичайною швидкістю спалаху: він тривав лише 30 наносекунд — це значно коротше за всі відомі раніше швидкі радіосплески. Однак додатковий аналіз показав, що при використанні всіх антен сигнал був настільки «розмитим», що зображення майже зникло. Це вказувало на те, що джерело розташоване дуже близько — настільки, що жодне астрономічне явище не могло бути відповідальним.
Радіосплеск, який ми зафіксували, тривав лише 30 наносекунд. Взято у Кленсі В. Джеймса.
Попри початкову інтригу, дослідники вважають, що це ще раз підтверджує важливість ретельного аналізу даних у радіоастрономії, адже технологічні «шуми» можуть імітувати рідкісні астрономічні явища і впливати на наукові висновки.