Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Астрономи пояснили аномальне викривлення галактики Чумацький Шлях
Науковці знайшли нове пояснення дивній «хвилі» на краях Чумацького Шляху — гігантському викривленню диска нашої галактики, яке досі залишалося загадкою. Завдяки аналізу даних супутника Gaia та спектрографа APOGEE науковці з Університету Вірджинії змогли довести, що ця деформація є залишком давнього зіткнення з іншою галактикою.
Зовні Чумацький Шлях часто уявляють як плоский диск зі спіральними рукавами, але насправді його краї вигнуті, немов крило капелюха-федори. Причому ці вигини не статичні — вони рухаються по зовнішньому кільцю галактики. «Це схоже на хвилю на стадіоні, тільки тут рухаються не люди, а мільярди зірок, і при цьому весь стадіон ще й обертається», — пояснює аспірант Сінлун Чен, один із авторів дослідження.
Команда виявила, що викривлення не є результатом внутрішньої нестабільності чи особливостей маси самої галактики. Його причиною стало гравітаційне «смикання» з боку карликової галактики, ймовірно — Стрільця, яка пролетіла повз Чумацький Шлях близько трьох мільярдів років тому. Зіткнення залишило гравітаційний слід, і зараз ми все ще бачимо, як «диск» нашої галактики продовжує тремтіти від цього удару.
Завдяки унікальній базі даних про хімічний склад зірок (APOGEE) та точним орбітальним даним Gaia, вчені змогли навіть оцінити вік зірок, залучених у цей рух, і встановити момент виникнення викривлення. Модель показала, що ця хвиля «обертається» навколо галактики приблизно за 450 мільйонів років.
Дослідники відзначають, що сучасна астрономія вступила в нову епоху — завдяки точності спостережень вдається відстежити рухи зірок і зазирнути в далеке минуле нашої галактики. Це відкриває шлях до розуміння того, як Чумацький Шлях формувався та які космічні катастрофи залишили на ньому слід.
Результати опубліковані у журналі The Astrophysical Journal і стали важливою віхою у вивченні історії та еволюції нашої галактики.