Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Астрономи розповіли про катастрофічні наслідки від зіткнення комети з екзопланетою
Зіткнення комети з планетою, яка завжди повернута до своєї зорі одним боком — так званою припливно захопленою — може спричинити тривалі кліматичні зміни навіть без прямого удару по поверхні. Про це свідчать результати нового дослідження британських науковців, які змоделювали подібний сценарій та його вплив на атмосферу таких планет.
У ході дослідження вчені врахували особливості динаміки припливно захоплених планет — це тіла, чия обертальна швидкість синхронізована з обертанням навколо зорі, тому одна півкуля завжди перебуває у денному освітленні, інша — в нічному. Саме такі умови притаманні багатьом екзопланетам, що обертаються навколо червоних карликів, які становлять більшість зірок у нашій галактиці.
У моделюванні було встановлено, що комета, навіть якщо входить в атмосферу під прямим кутом, не досягає поверхні планети — вона розвалюється і вибухає ще в атмосфері. Проте цей вибух вивільняє значну кількість водяної пари й тепла, що викликає тривалі кліматичні збурення. Температура, тиск і вологість змінюються не лише в зоні удару, а по всій планеті, й ці ефекти можуть тривати до 15 років.
Вчені порівнюють подібні явища з припущенням про те, що частина води на Землі могла з’явитися завдяки зіткненням із кометами у давнину. Хоча внесок був незначний у загальному обсязі, саме він став ключовим для формування клімату. Подібний ефект імовірний і для екзопланет, де вода, принесена кометою, могла б виступати важливим фактором у формуванні умов, потенційно придатних для життя.
Дослідження дає новий інструмент для оцінки кліматичної стабільності припливно захоплених екзопланет і потенційного впливу комет на їхню еволюцію, що є актуальним для пошуку життя поза межами Сонячної системи.