Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Астрономи відкрили 1,5 мільярда нових галактик, що спростовують чинні наукові уявлення про космос
Команда вчених з Женевського університету та Університету Тулузи III — Поль Сабатьє виявила можливі розбіжності в теорії відносності Ейнштейна.
Нові дослідження ставлять під сумнів універсальність цієї теорії за межами Сонячної системи та можуть вказувати на те, що на великих масштабах гравітація діє за іншими законами.
Зазначається, що науковці повіряли дані Dark Energy Survey із передбаченнями Альберта Ейнштейна та виявили незначні розбіжності, які змінюються залежно від епохи в космічній історії, ставлячи під сумнів універсальність теорії за межами Сонячної системи.
Згідно з теорією Ейнштейна, простір Всесвіту деформується під впливом маси, подібно до гнучкого аркуша, що піддається викривленню. Такі викривлення, спричинені гравітацією небесних тіл, називають «гравітаційними колодязями».
Проходячи через цей викривлений каркас, світло відхиляється, як промінь світла через лінзу. Це явище, відоме як «гравітаційне лінзування. Вперше воно було виміряне під час сонячного затемнення 1919 року, коли передбачення Ейнштейна про подвійне відхилення світла підтвердилися.
На відміну від теорій Ньютона, теорія Ейнштейна враховує деформацію не тільки простору, а й часу, що призводить до точного викривлення променів світла.
Сучасні науковці, використовуючи дані Dark Energy Survey, змогли проаналізувати розподіл матерії та вплив гравітаційних деформацій, порівнюючи результати з теорією Ейнштейна.
Під час дослідження вчені проаналізували 100 мільйонів галактик на чотирьох часових відрізках, що охоплюють періоди 3,5, 5, 6 і 7 мільярдів років тому.
Науковці виявили, що гравітаційні колодязі 6−7 мільярдів років тому відповідали передбаченням Ейнштейна. Однак більш «молоді» колодязі виявилися дещо менш глибокими, ніж передбачала теорія.
Варто наголосити, що саме в ці часові проміжки Всесвіт почав прискорено розширюватися. Це може свідчити про спільну причину двох явищ: прискореного розширення і сповільненого зростання гравітаційних колодязів.
Можливо, на великих масштабах гравітація діє за іншими законами, ніж описані Ейнштейном. Виявлені розбіжності поки що незначні.
Для подальшого аналізу команда планує використовувати дані з космічного телескопа Euclid. Він фіксуватиме точніші дані про гравітаційне лінзування і спостерігатиме близько 1,5 мільярда галактик протягом шести років.