Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Астрономи відкрили аномальну зоряну галактику, що порушує закони фізики
Космічний телескоп James Webb допоміг астрономам розкрити таємницю унікального Фенікс-кластера — найекстремальнішого зоряного скупчення у Всесвіті, центральна галактика якого, всупереч законам астрофізики, продовжує активно формувати нові зірки. Про це пише Science Alert
Традиційно процес зореутворення у старих галактичних скупченнях припиняється через неможливість охолодження гарячого газу до потрібної температури. Зазвичай цьому заважають чорні діри, чиї потужні енергетичні струмені нагрівають газ. Проте у Фенікс-кластері телескоп виявив особливий шар теплого газу, який поступово охолоджується, уможливлюючи формування нових зір.
Дослідження показали, що температура цього газового шару коливається від 100 000 до 1 000 000 Кельвінів, що підтверджує теорію «швидкого охолодження». За оцінками вчених, щороку в кластері утворюється близько 20 000 сонячних мас холодного газу, з якого може формуватися до 1000 нових зір — це в сто разів більше, ніж у Чумацькому Шляху.
Таке відкриття змушує науковців переглянути роль надмасивних чорних дір у процесі зореутворення. На відміну від звичайної ситуації, коли вони перешкоджають охолодженню газу, у Фенікс-кластері чорні діри можуть насправді сприяти цьому процесу.
Астрономи тепер намагаються з’ясувати, чи є Фенікс-кластер унікальним явищем, чи подібні процеси можуть відбуватися і в інших галактичних скупченнях, які ще не були достатньо вивчені. Це відкриття може суттєво змінити наше розуміння еволюції галактик та процесів зореутворення у Всесвіті.