Підписуйтеся на наш телеграм канал!
![](https://noworries.news/wp-content/uploads/2025/01/galaxy-with-many-galaxies-universe_951133-35402-315x200.jpg.webp)
Астрономи відкрили групу аномальних галактик, існування яких ставить під сумнів наукову модель космічної еволюції
Вчені виявили рідкісну групу з п’яти карликових галактик, які розташовані порівняно близько до Землі — на відстані 117 мільйонів світлових років. Ці галактики, названі D1, D2, D3, D4 і D5, утворюють майже ідеальну «космічну нитку перлів», утримуючись разом завдяки гравітації, інформує Space.
Карликові галактики вирізняються невеликою масою та малим зоряним населенням, а проте, на відміну від більшості схожих об'єктів, ці активно формують нові зірки. Їхня загальна маса становить 60,2 мільярда сонячних мас, тоді як Чумацький Шлях має масу близько 1,5 трильйона сонячних мас. Наймасивніша серед них, D2, має масу 275 мільйонів сонячних мас, а найменша, D4, — лише 14,7 мільйона сонячних мас.
«Знайти п’ять карликових галактик, які утворюють таку майже ідеальну лінію, — це рідкісна подія з ймовірністю меншою за 0,004%», — зазначив керівник дослідження Крістіано Г. Сабію з Університету Сеула. — «Три з цих галактик навіть обертаються в одному напрямку, ніби виконуючи синхронний „космічний танець“, що може вказувати на їхнє спільне походження».
Дві галактики з групи беруть участь у гравітаційному «перетягуванні каната», витягуючи газ і зірки одна в одної. Ці «припливні хвости» можуть спричиняти спалахи зореутворення й значно змінювати форму галактик із часом.
Відкриття ставить під сумнів стандартну модель космічної еволюції (Lambda Cold Dark Matter, LCDM), яка не передбачає утворення таких малих, але впорядкованих груп галактик в ізольованих середовищах. Дослідження, опубліковане в The Astrophysical Journal Letters, може дати цінні підказки щодо формування галактик і ролі навколишнього середовища у впливі на їхній розвиток.