Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Астрономи відкрили найстарішу галактику Всесвіту
За допомогою космічного телескопа James Webb науковці відкрили найвіддаленішу й найранішу відому спіральну галактику у Всесвіті — Zhúlóng. Це відкриття кидає виклик сучасним уявленням про еволюцію галактик, адже раніше вважалося, що такі впорядковані структури, як спіральні рукави й зоряні диски, формуються мільярди років. Проте Zhúlóng існувала вже через мільярд років після Великого вибуху — її світло подорожувало до нас 12,8 мільярда років.
Галактику назвали Zhúlóng — на честь китайського міфічного сонячного дракона, який створює день і ніч, відкриваючи та закриваючи очі. Вона вражає подібністю до Чумацького Шляху за формою, розмірами й масою: її зоряний диск сягає 60 000 світлових років і має масу близько 100 мільярдів сонячних, що дуже близько до показників нашої галактики.
Zhúlóng виявили в межах огляду ANORAMIC, який використовує особливий режим роботи телескопа — «pure parallel». Він дозволяє James Webb одночасно досліджувати кілька об'єктів, навіть якщо основна мета спостереження інша. Це суттєво розширює можливості пошуку рідкісних і далеких галактик, таких як ця.
Дослідники планують надалі використати не лише JWST, але й радіотелескопи обсерваторії ALMA в Чилі, щоб дізнатись більше про історію формування Zhúlóng. Це дозволить зрозуміти, як у ранньому Всесвіті могла сформуватися така впорядкована структура, подібна до «великого дизайну» спіральних галактик.
Результати дослідження опубліковано 16 квітня в журналі Astronomy & Astrophysics. Відкриття Zhúlóng вкотре демонструє, як телескоп James Webb змінює наше уявлення про ранній Всесвіт.