Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Астрономи вперше в історії відкрили гігантську галактичну структуру, що простягається на 3 мільйони світлових років
Вчені вперше отримали чітке зображення космічної нитки темної матерії, що простягається на три мільйони світлових років. Це відкриття підтверджує теорії про роль темної матерії у формуванні галактик, адже саме вона своєю гравітацією притягує газ, створюючи сприятливі умови для зародження нових зоряних систем.
Темна матерія складає приблизно 85% всієї матерії у Всесвіті, проте залишається невидимою. Однак газ, що її оточує, випромінює слабке світло, яке вкрай важко зафіксувати. Команді дослідників під керівництвом Девіде Торнотті з Університету Мілано-Бікокка вдалось отримати зображення цієї нитки завдяки надчутливому спектрографу MUSE на Дуже великому телескопі (VLT) Європейської південної обсерваторії.
Щоб зафіксувати це тьмяне світіння, вченим знадобилося близько 150 годин спостережень. Отримане зображення демонструє величезну нитку темної матерії, яка сполучає дві віддалені галактики в молодому Всесвіті. Вважається, що саме такі структури формують так звану «космічну павутину» — масштабну систему ниткоподібних утворень, що пов’язують між собою галактики.
Цікаво, що світло від цього гігантського волокна летіло до нас 11 мільярдів років, тобто ми бачимо його таким, яким воно було в ранньому Всесвіті. Це відкриття підтримує припущення, що темна матерія створювала потужні гравітаційні «пастки», які сприяли скупченню газу та формуванню галактик у вузлах цієї космічної павутини.
Подальші дослідження таких ниток можуть допомогти розкрити ще більше таємниць темної матерії та механізмів утворення Всесвіту. Вчені сподіваються, що нові технології дозволять виявити ще більше подібних структур і, можливо, навіть зазирнути в саму суть невидимої речовини, що керує еволюцією космосу.