Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Астрономи вперше зафіксували приліт на Землю нейтрино рекордно високої енергії
Астрофізики підтвердили реєстрацію нейтрино з рекордно високою енергією, зафіксованого влітку 2023 року підводним телескопом KM3NeT на дні Середземного моря. Його енергія становила від 120 до 220 петаелектронвольт, що у 30 разів перевищує всі попередні зареєстровані випадки. Це свідчить про те, що частинка утворилася в екстремальних космічних умовах, наприклад, у спалахах гамма-випромінювання або поблизу надмасивних чорних дір.
Дослідники спробували визначити джерело цього нейтрино, відстеживши його можливий напрямок прибуття. Було знайдено 40 потенційних галактик-кандидатів, у яких могли відбутися відповідні космічні події. Подальший аналіз показав, що у 12 з них зафіксовано потужні явища, такі як вибухи наднових або поглинання зір чорними дірами. Однак жодне з них не можна однозначно пов’язати з цим нейтрино.
Науковці припустили, що частинка могла утворитися не в конкретному астрофізичному об'єкті, а внаслідок взаємодії високоенергетичних космічних променів із реліктовим випромінюванням або міжгалактичним середовищем. Якщо ця гіпотеза підтвердиться, це буде перше відоме космогенне нейтрино — частинка, створена у глобальних процесах, що відбуваються у всьому Всесвіті, а не в окремій події.
Це відкриття може допомогти зрозуміти, як саме формуються космічні частинки з надвисокою енергією і як вони поширюються у Всесвіті. Водночас вчені продовжують вивчати й інші джерела нейтрино, зокрема ті, що зароджуються у Чумацькому Шляху. Вперше такі частинки вдалося підтвердити лише у 2023 році, і вони становлять від 6 до 13% потоку нейтрино, що досягає Землі.