Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Астрономи зафіксували потужний космічний спалах на близькій відстані від Землі
Міжнародна команда науковців виявила надзвичайно швидкий і яскравий космічний спалах у невеликій галактиці на відстані 500 мільйонів світлових років від Землі. Подробиці дослідження опубліковані в журналі The Astrophysical Journal, інформує Phys.
Подію, названу CSS161010, вдалося зафіксувати міжнародній команді науковців на чолі з професоркою Клаудією Гутьєррес з Інституту космічних досліджень Каталонії (IEEC).
CSS161010 досягла максимальної яскравості всього за чотири дні, а потім знизила її вдвічі за 2,5 дні. Команда вважає, що спалах був спричинений тим, що чорна діра середньої маси поглинула зірку. Про це свідчать широкі лінії водню у спектрі, які демонструють швидкість газу до 10% від швидкості світла, що було несподіваним для подібних явищ.
Особливо цікаво, що через два місяці після спалаху його яскравість зменшилася в 900 разів, але спектральні дані показали блакитний зсув водневих ліній, що вказує на потужний викид газу в бік Землі. Це незвично для звичайних наднових і може бути доказом активності чорної діри. Подія стала важливою для пошуку чорних дір середньої маси, які є проміжною ланкою між зоряними та надмасивними чорними дірами.
Вибух стався у карликовій галактиці, маса зірок якої у 400 разів менша за масу Чумацького Шляху. За словами професора Сеппо Маттіли з Університету Турку, ідентифікація таких чорних дір є важливою для розуміння їхнього еволюційного шляху та процесу утворення надмасивних чорних дір у центрах великих галактик. Спостереження подібних подій дозволить науковцям точніше визначити властивості цих рідкісних об'єктів.