Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Астрономи знайшли докази, що раніше на Марсі йшли дощі та випадав сніг
Нове дослідження, опубліковане в журналі Journal of Geophysical Research: Planets, вказує на те, що у далекому минулому клімат Марса міг бути значно теплішим і вологішим, ніж вважалося раніше. Дослідники змоделювали кліматичні умови Червоної планети близько 4 мільярдів років тому — у період Ноахійської епохи — і дійшли висновку, що на Марсі могли випадати дощі й сніг, які формували розгалужену мережу долин та озер.
Група під керівництвом Аманда Стекель з Каліфорнійського технологічного інституту проаналізувала геоморфологічні особливості навколо екватора Марса, зокрема в районі кратера Єзеро, де зараз працює ровер NASA Perseverance. Моделювання показало, що вода могла розтікатися від високогір'я до низин і наповнювати давні водойми, в тому числі ймовірний океан.
Вчені розглядали два сценарії утворення марсіанських долин: один — із теплим і вологим кліматом, інший — з короткочасним таненням льодовиків у холодному й сухому середовищі. Перший варіант краще узгоджується з тим, як розподілені долини на Марсі — вони трапляються на різних висотах, а не лише поблизу колишніх полярних шапок, як передбачає другий сценарій.
«Якщо у вас є рівномірне випадання опадів, долини можуть формуватися всюди», — пояснює Стекель. — «Це вказує на наявність атмосферних процесів, здатних забезпечити стійкі опади, що додатково підтверджує гіпотезу про теплий і вологий Марс».
Автори підкреслюють, що хоча багато питань — зокрема про джерело тепла для підтримки такого клімату — залишаються відкритими, результати дослідження відкривають нові горизонти не лише у вивченні історії Марса, а й еволюції Землі. За словами одного з авторів, Браяна Гайнека, «Марс, можливо, досі виглядає так, як виглядала Земля 3,5 мільярди років тому».