Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Астрономи з’ясували, що зоряні вибухи у космосі призвели двох хвиль масового вимирання на Землі
Науковці вважають, що щонайменше два масових вимирання на Землі могли бути спричинені вибухами наднових зірок у відносній близькості до нашої планети. Аналіз частоти таких вибухів у Чумацькому Шляху показав, що вони збігаються з подіями, які відбулися 445 мільйонів років тому в ордовицькому періоді та 372 мільйони років тому в девонському.
Наднові - це одні з найпотужніших явищ у Всесвіті. Вони утворюються, коли масивні зірки, що перевищують Сонце щонайменше у 8 разів, вичерпують запас ядерного пального та вибухають, викидаючи величезні потоки випромінювання та важких елементів. Якщо така подія відбувається достатньо близько до Землі, це може спричинити руйнування озонового шару, що зробить планету вразливою до згубного ультрафіолетового випромінювання.
Щоб перевірити цю гіпотезу, вчені провели перепис масивних зірок типу OB у межах 3200 світлових років від Землі. Оскільки такі зірки живуть лише кілька мільйонів років, їхня кількість дозволила оцінити частоту вибухів наднових. У результаті дослідники дійшли висновку, що протягом мільйона років у галактиці відбувається від 15 до 30 таких вибухів, а у межах 65 світлових років від Землі - приблизно 2,5 наднових за мільярд років. Це пояснює щонайменше два з п’яти масових вимирань у геологічній історії Землі.
Наразі поруч із нашою планетою немає зірок, які можуть найближчим часом вибухнути надновою. Найближчими кандидатами є Бетельгейзе (640 світлових років від Землі) та Антарес (550 світлових років), але їхні вибухи можуть статися лише через тисячі або десятки тисяч років і, ймовірно, не матимуть значного впливу на нашу планету.
Це дослідження змінює розуміння впливу космічних подій на біосферу Землі та підтверджує, що небезпека для життя може надходити не лише від внутрішніх процесів планети, а й із глибокого космосу.