Джед МакКалеб
Джед МакКалеб — засновник криптовалютної біржі MtGox, співзасновник Ripple Labs та Stellar.
Дитинство і початок кар'єри
Джед МакКалеб народився у 1975 році в місті Літл-Рок (штат Арканзас, США). Там він закінчив середню школу, а пізніше вступив до Каліфорнійського університету в Берклі на спеціальність «програмування».
Однак МакКалеб швидко покинув навчання і перебрався до Нью-Йорку, де працював програмістом у різних організаціях. У 2000-му році Джед створив компанію MetaMachine Inc., яка випустила файлообмінну мережу eDonkey та додаток eDonkey2000.У цей час він познайомився з випускником Гарвардського університету Семом Яганом. Яган приєднався до eDonkey через рік після його створення та обійняв посаду генерального директора, а сам МакКалеб залишився технічним директором.
Трохи пізніше Джед створив мережевий протокол Overnet, який створював децентралізоване середовище для зберігання файлів. Але у 2006 році американська асоціація звукозаписних компаній (RIIA) висунула претензії до МакКалеба та його проектів, а також змусила припинити поширення додатків і виплатити штраф у розмірі 30 мільйонів доларів.
На піку популярності додаток eDonkey2000 зріс до 4 мільйонів користувачів.
Джед МакКалеб та криптовалютиУ 2007 році Джед придбав доменне ім'я Mtgox.com із наміром створити сайт для продажу артефактів гри Magic: The Gathering. Але через деякий час відмовився від початкової ідеї. Наприкінці 2010 року МакКалеб запустив біржу для торгівлі біткоїнами, а через кілька місяців біржа отримала шалену популярність.
У лютому 2011-го МакКалеб продав біржу MtGox Марку Карпелесу, але залишався її міноритарним власником до краху у 2014 році.
У червні 2011-го хакери зламали MtGox, спустошивши кілька великих гаманців та сотні рахунків звичайних користувачів. Пізніше спроба продати вкрадене призвела до падіння курсу біткоїна з 17 доларів майже до нуля. Платформа призупинила роботу на кілька тижнів.
Проблеми переслідували дітище МакКалеба до 2014 року: хакери вкрали криптовалюту у користувачів майданчика на суму 460 мільйонів доларів. Сама компанія не дорахувалась понад 27 мільйонів на своїх банківських рахунках.
Деякі трейдери вважають МакКалеба винним у систематичних зламах MtGox у 2011 та 2014 роках. Програміст заперечує звинувачення, вказуючи на великий часовий проміжок між продажем та атаками.Ripple
У 2011 році МаКкалеб приєднався до Райана Фуггера, який займався реалізацією ідеї для проекту Ripple. Отримавши одну з головних управлінських посад у Ripple Labs, він прийняв на роботу Девіда Шварца, а також отримав інвестиції від Джессі Пауелла, який зараз управляє біржею Kraken.
Трохи пізніше МакКалеб прийняв Артура Брітто на посаду менеджера з розвитку, а потім найняв Кріса Ларсена на посаду генерального директора нової компанії, яка була відома як OpenCoin (пізніше Ripple). Він вів активну роботу над створенням платформи до червня 2013 року, але потім був змушений покинути компанію.
Пізніше Джед написав, що причиною цього стали розбіжності у поглядах щодо розвитку компанії. Колишні працівники та інвестори дотримуються іншої точки зору — МакКалеб розлучився з дружиною і почав зустрічатися з Джойс Кім, засновницею безперспективного стартапу для побачень, який пізніше Ripple Labs і викупила.
Разом вони намагалися знайти місце в компанії для Джойс і зміцнити позиції Джеда, іноді вдаючись до абсурдних методів. У травні 2013 року журналіст Vice припустив, що творцем біткоїна Сатоші Накамото може бути МакКалеб. Співробітники Ripple Labs у 2015 році розповіли, що чутки запустила саме Джойс Кім, щоб потішити самолюбство свого бойфренда.Завдяки своїй роботі у компанії Ripple Labs, Джеду вдалося накопичити велику кількість заощаджень у монетах XRP. Подейкують, що на піку цін — у січні 2018 — його статки досягли 20 мільярдів доларів. Це поставило його на 40-е місце у списку найбагатших людей світу за версією Forbes. Але підтверджень цієї інформації немає.
Stellar
Відхід з успішної на той час компанії Ripple, над якою працювала одна з найпрофесійніших команд у світі, також був спровокований значною централізацією проекту. Про це неодноразово заявляв сам Джед. Розуміючи перспективність технологій, закладених у Ripple, МакКалеб вирішив створювати аналогічний продукт, який більшою мірою відповідав би принципам децентралізації.
Таким чином, у 2014 році разом із Джойс Кім він став співзасновником некомерційної організації Stellar Development Foundation. Цей фонд був створений для розробки протоколу з відкритим кодом Stellar, що дозволяє здійснювати транскордонні грошові транзакції, включаючи фіатні та цифрові валюти. Організація була зареєстрована 31 липня 2014 року та отримала кредит у 3 мільйони доларів від технологічної компанії Stripe.
Спочатку Stellar DF розробляла свою платіжну мережу на протоколі Ripple, який МакКалеб створив раніше, але у 2015 році прийняла власний протокол Stellar Consensus. Наразі Джед МакКалеб є головним технічним директором Stellar.Трохи пізніше, у травні 2017 року, МакКалеб запустив сайт lightyear. io — цей проект сприяє становленню Stellar як глобальної платіжної та валютної мережі. У жовтні 2017 року компанія Lightyear уклала партнерську угоду з IBM для полегшення транскордонних транзакцій у Південно-Тихоокеанському регіоні з використанням внутрішньої валюти XLM. Система міжнародних платежів, розроблена IBM, включає партнерські відносини із місцевими банками.
У вересні 2018 року МакКалеб домовився про злиття Lightyear та Chain.com, створивши новий об'єднаний об'єкт під назвою InterStellar.
Деякі дії Stellar викликають обурення серед ентузіастів. У 2019 році компанія знищила 55 мільярдів токенів, які ще не пішли в обіг, обґрунтувавши це оптимізацією. Нібито так вся платформа працюватиме ефективніше — така велика кількість монет не потрібна. При цьому ціна XLM миттєво зросла майже на 20%.Втім, криптоаналітики сумніваються в корисності розробок Джеда (XLM часто пов’язують із XRP), називаючи їх токсичними. Платформи не замінили системи міжбанківських платежів, але привернули увагу фінансових регуляторів різних країн.
Ripple і Stellar, обидві задумані як майданчики вільного обміну грошовими коштами, так і не стали масовою альтернативою міжбанківським переказам для фізичних осіб або компаній. У 2021 році понад 30 найбільших світових банків так чи інакше працювали з XRP, але поки що все обмежується невеликими транскордонними переказами.
На сьогодні Stellar інтегрована зі Stripe, яка на початку 2021 року стала найдорожчим стартапом у Кремнієвій долині. Точна кількість гаманців із прив’язаними рахунками XLM невідома, але в компаніях сподіваються на подальший розвиток розрахунків саме через децентралізовану валюту.
Інша інформація
- Участь МакКалеба в будь-якому криптовалютному проекті практично миттєво приваблює інтерес учасників ринку і робить проект популярним без будь-яких PR-кампаній.
- Більше того, МакКалеб постійно в негативній формі висловлюється про різні криптовалюти. Він стверджує, що 90% усіх криптовалют, що нині існують, є сміттям, включаючи TRON. Джед є прихильником таких криптовалют, як біткоїн, Ethereum та Stellar. Однак, на його думку, багато фінансових організацій ніколи не будуть використовувати біткоїн через низьку пропускну спроможність його мережі.
- Щодо Твіттера МакКалеба, то він налічує майже 30 000 підписників, а кожен пост збирає приблизно 100−200 лайків. Найчастіше в Twitter МакКалеб публікує новини, пов’язані з розвитком компанії Stellar.
- За неофіційними даними, статки Джеда МакКалеба оцінюються в $ 5 млрд, що включають 5 млрд XRP, які за угодою з Ripple він може продавати частинами.
- Джед витрачає гроші не лише на себе — 2016 року він пожертвував два мільйони XRP (близько одного мільйона доларів) на благодійність. Частину виплат зарезервовано та заблоковано на гаманцях двох дітей МакКалеба та інших членів його сім'ї.