Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Британські розробники вперше розкрили технічні характеристики зенітного комплексу Raven, який отримали ЗСУ
Велика Британія офіційно розкрила технічні характеристики зенітного комплексу Raven, який було передано Україні у відповідь на зростаючу загрозу з боку російських безпілотників та крилатих ракет. Система, також відома під неофіційною назвою Frankensam, була розроблена за чотири місяці на базі платформи Supercat HMT-600 шляхом інтеграції авіаційної ракети ASRAAM. Про це пише Мілітарний.
Концепцію запропонував Центр авіаційних і космічних сил Королівських Повітряних сил Великої Британії. Над технічним втіленням працювали MBDA UK — виробник ракети ASRAAM — та компанія Supacat, яка створила колісне шасі HMT-600. Завдяки модульній конструкції вдалося оперативно адаптувати протиповітряну систему до польових умов України.
Перші системи Raven надійшли до України навесні 2023 року. З того часу вони здійснили понад 400 пусків, головно по дронах Shahed-136, із загальною ефективністю ураження близько 70%. За даними британських джерел, в Україну передано вже вісім комплексів, ще п’ять готуються до відправлення. Навчання операторів проходили 40 українських військовослужбовців, які згодом стали інструкторами для підготовки інших розрахунків.
Основним озброєнням Raven є ракета ASRAAM (Advanced Short Range Air-to-Air Missile) вагою 88 кг. У наземному виконанні вона має дальність польоту до 15 км, а її швидкість може сягати трьох Махів. Бойова частина масою 10 кг дозволяє ефективно знищувати як безпілотники, так і пілотовані літаки, включно з малорозмірними та швидкісними цілями.
У контексті зростання російських атак і проблем із постачанням американських систем Patriot, ЗСУ дедалі активніше залучають альтернативні засоби ППО. У британських військових колах вважають, що Raven посідає важливе місце у зміцненні протиповітряної оборони України на тактичному рівні, забезпечуючи мобільне та ефективне перехоплення повітряних загроз.
Нагадаємо — на пускові установки українських ЗРК «Бук-М1» радянського виробництва, були адаптовані ракети RIM-7 Sea Sparrow.