Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Експерти назвали найкращі бойові технології, які використовує Україна у боротьбі з росією
Протягом повномасштабної російсько-української війни на полі бою ключову роль почали відігравати передові технології. Розглянемо детальніше новітні рішення, які допомагають Силам оборони України бороти російських окупантів.
Розвідувальна платформа GNOM
Безпілотна роботизована платформа GNOM призначена для спостереження, розвідки, доставлення боєприпасів, їжі та евакуації поранених, а також для забезпечення збільшеної дальності радіозв'язку та управління. Завдяки своїм невеликим розмірам і майже безшумному руху, GNOM може здійснювати приховане спостереження за допомогою камери з круговим оглядом.
Важливою можливістю GNOM є його здатність приймати, посилювати й передавати радіосигнал, що дозволяє йому виступати як ретранслятор. Це особливо корисно при використанні декількох пристроїв для розбудови мережі безпілотних систем та координації дій підрозділів.
Технічні характеристики GNOM:
- ходова частина — колісна, 4×4;
- привід — електричний;
- тип батарей — Li-ion, 7.6 В;
- місткість батареї - 60 А-год;
- дальність управління — <5 км;
- канал зв’язку — WiFi 5 ГГц, Private LTE (опціонально);
- робоча температура — від -25 до +60 Сº;
- вага — 50 кг.
Роботизовані турелі «ШаБля»
«ШаБля» — це дистанційно керовані бойові модулі українського виробництва. Турель діє дистанційно за допомогою пульта управління — це дає змогу вести бій на відстані та зберігати життя захисників.
Турель розроблена під 7,62 мм кулемет Калашникова (ПКТ). Вогневий комплекс на позиції ставлять із трьома коробами набоїв: на 250, 450 і 600 патронів. «ШаБля» працює на дистанційному управлінні. Може підключатися по мережевому кабелю або через Wi-Fi.
Українські воїни вже використовують на фронті кулеметну турель «ШаБля», встановлену на автоматизовану платформу «Рись», яка перевозить цю кулеметну установку. Зазначимо, що торік наприкінці вересня цю роботизовану установку Міністерство оборони України допустило до експлуатації.
Мінібронетранспортер «Фантом»
«Фантом» — це дистанційно керований мінібронетранспортер виробництва концерну «Укроборонпром». Денний і нічний комплекси прицілювання дають змогу вести вогонь у будь-який час доби на відстані понад 1 км. Запас ходу становить до 20 км, управління здійснюється захищеними радіоканалами або через волоконний кабель довжиною 5 км.
Згодом було представлено модифіковану версію наземного безпілотника — «Фантом-2». Робот побудований на базі 4-вісьного шасі, оснащеного гусеницями.
Запас ходу нової безпілотної машини сягає 130 км, швидкість — до 60 км/год, потужність гібридного двигуна — 80 кВт. Загальна вага — 2,6 т. Управління здійснюється за допомогою захищеного каналу радіозв'язку з радіусом дії до 20 км або через оптоволоконний кабель довжиною 5 км. Одна з основних відмінних рис — подовжена платформа, що дає змогу збільшити корисне навантаження і розмістити більш потужні бойові модулі.
Штучний інтелект DELTA
DELTA — це сучасна онлайн-система, що дає змогу в режимі реального часу відстежувати ситуацію на полі бою і переглядати дані про ворога на цифровій карті. Система використовується для координації дій підрозділів Сил оборони та планування бойових завдань і операцій.
Платформа була розроблена Центром інновацій та розвитку оборонних технологій Міністерства оборони України та інтегрована у Збройні сили України 4 лютого 2023 року.
ШІ пройшла тестування НАТО і може використовуватися на будь-якому гаджеті. Нейромережа також має засоби для моніторингу підозрілої активності та запобігання кібератакам противника на систему.
«Завдяки DELTA солдати в режимі онлайн бачать поле бою з розташуванням ворожих сил. До платформи підтягуються дані від аеророзвідки, супутників, безпілотників, стаціонарних камер, радарів, чатів тощо. DELTA — важливий компонент при плануванні військових операцій», — свого часу розповідав очільник Мінцифри Михайло Федоров.
Раніше ШІ назвали однією з головних переваг України у війні з росією. Наша держава активно використовує ПЗ, розроблене американською компанією Palantir. Система зі США, як і українська розробка DELTA, збирає інформацію з комерційних супутників, радарів, наукових датчиків і камер, розвідувальних супутників НАТО, дронів та соцмереж. Пізніше всі важливі дані передають підрозділам ЗСУ.
Нагадаємо — нещодавно стали відомі технічні характеристики зенітних установок ZU-23−2CP, які ефективно працюють на ЗСУ. ZU-23−2CP забезпечує ураження цілі 23-мм бронебійно-запалювальними трасуючими (HEI-T), бронебійно-підкаліберними трасуючими (APDS-T та FAPDS-T) боєприпасами. Зброю виготовляє польська компанія Zakłady Mechaniczne Tarnów.
Також українські розробники створили технологію, що визначає положення ракети за звуком. Zvook — це апаратно-програмний комплекс, здатний акустично виявляти крилаті ракети, гелікоптери, дрони та винищувачі на малих та середніх висотах. Наразі фахівці виготовили приблизно 100 пристроїв та мають ще 400 підтверджених замовлень.