Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Фахівці з кібербезпеки Kaspersky Lab створюють штучний інтелект для російських бойових дронів
Українські хакери з угруповування «Кібер Спротив» отримали дані про тісну співпрацю компанії ТОВ «Альбатрос» з Kaspersky Lab, які інтегрують штучний інтелект у дрони російських окупантів. Про це свідчить дослідження InformNapalm.
Хактивісти повідомляють, що використання програмного забезпечення у 2017 році заборонив уряд США у федеральних органах через занепокоєння про витоки даних в інтересах російських спецслужб. Проте, станом на квітень 2024 Kaspersky Lab все ще вдається уникати значних міжнародних і, зокрема, американських санкцій, хоча окремі країни і організації вживали заходів проти використання продукції цієї компанії.
У Kaspersky Lab створюють окремий напрям під назвою Kaspersky Neural Network. І «Альбатрос» — його вагома складова. Сторони спільно рекламують продукт у пресі. Також флагманський безпілотник «Альбатрос М5» видно на презентаційних матеріалах самої компанії Kaspersky Lab.
Зрештою, про співпрацю і про те, що йдеться саме про нейромережу Касперського прямо заявляють на сайті компанії:
«Безпілотник з нейромережою — не єдиний проект, у якому Каспєрскій співпрацює з „Альбатросом“. Є друге дітище Турова і Клєшніна, де „Альбатрос“ також має вагому роль. Воно називається Kaspersky Antidrone. Ідеться про системи протидронової безпеки, орієнтовані на промислових споживачів. Це комплекс радарів та відеоапаратури, яка фіксує польоти дронів на певній території. В основі всього — знову ж нейромережа. Якщо безпілотник залітає у певне місце, то система в змозі перехопити управління ним і повернути до точки вильоту».
Тоді ж розробники Kaspersky Lab допомогли «альбатросівцям» з розробкою і апаратного, і програмного рішень стосовно нейромереж. Носієм технології став «Альбатрос М5». Справа була за малим: довчити нейромережу.
І це їм вдалося. «Отримана хакерами „Кібер Спротив“ презентація бойової версії БПЛА „Альбатрос М5“ свідчить про активне його використання на полі бою в Україні. А ще про активне використання нейромережі у процесі», — йдеться в розслідуванні.
«Тож компанія «Альбатрос» щонайпізніше з вересня 2022 року застосовує безпілотники власного виробництва у війні РФ проти України. Серед ключових елементів бойового застосування БПЛА «Альбатрос М5» — нейромережа, яка на борту безпілотника аналізує об'єкти та цілі.
Двоє розробників нейромережі «Альбатроса» є водночас і працівниками компанії Kaspersky Lab, де опікуються проектом Antidrone. Офіційним партнером Каспєрского на напрямах розробки нейромереж та систем захисту від дронів є той самий «Альбатрос».
І хоча повномасштабна війна триває понад два роки; сам «Альбатрос» нещодавно перевіз виробництво в Єлабугу, де бере участь у збиранні російських аналогів дронів-камікадзе Shahed-136, — жодної інформації про розрив співпраці між Kaspersky Lab та «Альбатросом» немає. А проти самого російського технологічного флагмана Kaspersky Lab досі не застосовані ефективні західні санкції. Тому Kaspersky Lab може купувати обладнання, навчати фахівців, створювати нові продукти, а далі ці продукти будуть використовуватись рашистами у агресивній війні проти України. Тому обмеження, накладені на РФ в технологічній галузі, не повинні мати виключень і російська компанія Kaspersky Lab повинна також потрапити під ефективні санкції", — резюмували в InformNapalm.
Нагадаємо — українські хакери команди «Кібер Спротив» спільно з міжнародною розвідувальною спільнотою InformNapalm здобули понад 100 Гб інформації та закритих даних російського товариства з обмеженою відповідальністю «Альбатрос». Ці дані включають тисячі сторінок внутрішньої документації, технічні дані та креслення різних типів БпЛА «Альбатрос», а також документи, що стосуються виробництва дронів-камікадзе Shahed 136, також відомих як «Герань-2».