Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Іранські розробники вкрали японську технологію, щоби виробляти бойові дрони для росіян
Дослідницька група Conflict Armament Research (CAR) оголосила: іранська компанія Sarmad Electronics Sepahan Co. виготовляє два типи компонентів для БПЛА, які російські окупанти використовують у війні проти України.
На момент публікації результатів дослідження Sarmad Electronics не була внесена до жодних санкційних списків — ні ООН, ні Європейського Союзу чи США. Також розробники раніше не зазначалися як гравці ринку з виробництва БПЛА у самому Ірані.
Компоненти, які CAR задокументував з БПЛА, знайдених в Україні, ймовірно, є копіями деталей, вироблених японськими компаніями суто для комерційних потреб.
Дослідники зафіксували інформацію про уламки майже понад 20-ти іранських БПЛА, які використовувала росія у війні проти України. Серед них — 22 одноразових БПЛА Shahed-131 та Shahed-136. Експерти ідентифікували компоненти, виготовлені компанією Sarmad Electronics у принаймні двох з цих БПЛА. Так серводвигун дрона (пристрій в системах автоматичного регулювання або дистанційного керування) містив маркування «SSPS-105».
4 листопада 2022 року польова слідча група CAR зафіксувала інформацію про БПЛА Mohajer-6 іранського виробництва, вилучений українськими військовими. Серед компонентів, знайдених у дроні, аналітики задокументували кілька серводвигунів із позначкою «SSPS-105». Існує ймовірність, що виробник цих двигунів — японська компанія Tonegawa Seiko, яка раніше постачала схожі комплектуючі для військових у зону бойових дій в Ємені.
«Група експертів ООН по Ємену раніше вже помічала серводвигуни з маркуванням „SSPS 105“, пов’язані з конфліктом там. Комплектуючі були виготовлені в Японії, але, попри те, що вони мають однакове позначення моделі, їхнє маркування відрізняється від задокументованих в Україні», — зазначають експерти у своєму викривальницькому треді у Twitter.
CAR і раніше фіксували те, як іранці здійснювали зворотне проектування двигунів БПЛА. Однак аналітики зазначають: Іран, швидше за все, і надалі залишатиметься залежним від іноземних ланцюгів постачання важливих електронних компонентів екстракласу, тож у майбутньому не гребуватиме промисловим шпигунством.