Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Корейські науковці створили ядерне «штучне сонце», яке підтримує температуру у мільйон градусів за Цельсієм
Південнокорейський термоядерний реактор KSTAR встановив новий рекорд, підтримуючи температуру в 100 мільйонів градусів понад 100 секунд. Упіху було досягнуто під час випробувань, проведених із грудня 2023 року до лютого 2024 року.
Вчені зазначають: для порівняння, температура в ядрі Сонця становить 15 мільйонів градусів за Цельсієм. Крім того, реактор зміг підтримувати високий ступінь утримання плазми (H-mode) понад 100 секунд. H-mode — це стабільний стан плазми, який краще утримується, ніж при низькому ступені утримання.
Одним із ключових елементів успіху стали тунгстенітові дивертори, розташовані у нижній частині вакуумної посудини магнітного пристрою для синтезу. Вони відіграють важливу роль у видаленні відхідних газів і домішок з реактора, витримуючи значні теплові навантаження на поверхню.
Нове рекордне досягнення може надати цінні дані для міжнародного термоядерного експериментального реактора ITER, мегапроекту вартістю 21,5 мільярда доларі. Очікується, що ITER досягне першої плазми до 2025 року і буде повністю введений в експлуатацію до 2035 року. У його диверторах також буде використовуватися тунгстеніт.
Президент Корейського інституту енергії термоядерного синтезу, Сук Джає Ю, оголосив, що дослідження стали «зеленим світлом» для отримання ключових технологій, необхідних для демонстраційних енергетичних реакторів у майбутньому. Його команда намагатиметься забезпечити основні технології, необхідні для роботи ITER і майбутніх демонстраційних реакторів.
Раніше американська компанія RocketStar заявила про створення нового іонного двигуна, який містить термоядерний синтез. Команда разом Дослідницькою лабораторією ВПС США створила новий космічний двигун, що використовує безнейтронний термоядерний синтез. Цей термоядерний синтез відрізняється від процесу виділення величезної кількості енергії за допомогою синтезу водню у гелій.