Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Космічний телескоп Джеймса Вебба відкрив рідкісну нестабільну галактику за 12 мільярдів світлових років від Землі
Астрономи виявили нову унікальну «медузоподібну» галактику на відстані близько 12 мільярдів світлових років від Землі за допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба (JWST). На зображеннях чітко видно, що з одного боку галактики простягаються кілька так званих «щупалець» — слідів газу та молодих зірок, характерних для так званих медузоподібних галактик.
Такі галактики утворюють свої «щупальця» в результаті процесу, який називається ram pressure stripping" — коли галактика рухається крізь щільне середовище скупчення галактик, частина її газу та навіть зірок виривається й утворює своєрідний хвіст. У цих щупальцях часто активно утворюються нові зорі.
Хоча «ram pressure stripping» — досить поширене явище у ближніх до нас скупченнях галактик, спостерігати стадію медузоподібної галактики вкрай важко, оскільки вона триває відносно недовго за космічними мірками. Особливо рідко вдається виявити подібні об'єкти так далеко у Всесвіті, як це вдалося JWST.
Відкриття зробив астроном Ієн Робертс з Університету Ватерлоо (Канада). За його словами, ці галактики є важливими об'єктами для вивчення еволюції галактик та процесів зореутворення, адже дозволяють зрозуміти, чому в одних скупченнях галактик формуються зорі активніше, ніж в інших. Водночас учені не виключають, що «щупальця» на знімках можуть бути ілюзією через особливості методу спостережень, тому потрібні додаткові дані з інших телескопів.
Відкриття медузоподібної галактики на такій відстані свідчить, що подібні об'єкти могли бути поширеними й на ранніх етапах еволюції Всесвіту. Подальші дослідження мають підтвердити, наскільки часто вони трапляються у глибокому космосі та яку роль відіграють у формуванні зірок.