Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Космічний телескоп Hubble зафіксував унікальну планетарну туманність, що утворилася після смерті зірки
Космічний телескоп Габбла зафіксував унікальне явище планетарної туманності Kohoutek 4−55, що утворилася після смерті зорі. Цей знімок став останнім для камери WFPC2 перед її демонтажем після 16 років роботи.
Планетарна туманність Kohoutek 4−55 знаходиться приблизно за 4600 світлових років від Землі в сузір'ї Лебедя. Вона з’явилася на завершальному етапі життя зорі-червоного гіганта, коли та вичерпала своє ядерне паливо і стала нестабільною. Зоря скинула свої зовнішні шари, а в центрі залишилося гаряче ядро, яке випромінює ультрафіолетове світло. Саме це випромінювання змушує навколишній газ світитися різними кольорами — червоним і помаранчевим (азот), зеленим (водень) та блакитним (кисень).
Особливістю цієї туманності є її складна структура з кількох шарів: яскраве внутрішнє кільце, слабше зовнішнє утворення та ореол з іонізованого азоту. Це космічне явище є відносно короткочасним — воно триватиме лише десятки тисяч років. Коли зоряна активність повністю згасне, в центрі туманності залишиться лише білий карлик — щільне та холодне ядро колишньої зорі.
Знімок було зроблено за 10 днів до того, як камеру WFPC2 демонтували під час останньої сервісної місії до телескопа у 2009 році. Завдяки сучасним методам обробки даних зображення має високу деталізацію і яскраво показує один із найбільш вражаючих, хоч і короткочасних процесів у житті зір. Цей останній кадр став символічним завершенням цілої епохи астрономічних спостережень і відкриттів, зроблених за допомогою легендарної камери.