Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Криптовалютні міксери: допомога хакерам чи бажання свободи
Сервіси криптовалютного мікшування стали невід'ємним функціоналом крипто-світу, що допомагає зберігати конфіденційність та залишатись непоміченим як хакерам, так і пересічним користувачам. У цьому матеріалі ми розповімо детальніше про міксери, пояснимо як вони працюють та розберемось у ситуації з Tornado Cash.
Що це таке?
Криптовалютний міксер — це сервіс, що дозволяє користувачам змішувати свої цифрові активи з токенами інших користувачів та зберігати конфіденційність. Після переказу коштів через міксер ніхто й ніколи не дізнається звідки вони з’явились та хто саме здійснив транзакцію (сервіс приховує зв’язок між відправником та одержувачем) — все максимально анонімно.
Як ставляться до міксерів у світі?
- Користувачі, які прагнуть зберігати конфіденційність — позитивно, адже їхні крипто-транзакції ніколи не відслідкують. Так наприклад, співзасновник Ethereum, Віталік Бутерін використовував міксер Tornado Cash для допомоги Україні — Бутерін відправляв пожертви для українців у цифрових активах. Співзасновник Ethereum пішов на такий крок, тому що не хотів, щоб уряд росії мав інформацію про переказані кошти та відстежував дії Бутеріна.
- Представники урядів та правоохоронці - негативно, вважаючи сервіси мікшування інструментами для відмивання коштів. Так північнокорейські хакери з угрупування Lazarus Group використовували для відмивання викрадених коштів міксери Tornado Сash та ChipMixer.
- Хакери, які отримали зручний механізм для переказу та привласнення викрадених коштів — позитивно. Так 23% цифрових активів, відправлених на міксери, були отримані незаконним шляхом — тоді як у 2021 році ця цифра була на рівні 12%. Приватність сервісів мікшування криптовалют робить їх «привабливими» для шахраїв (більшість серверів ніколи не вимагають KYC).
Що трапилось з найвідомішим міксером Tornado Cash?
Tornado Cash став найпопулярнішим інструментом для відмивання коштів серед хакерів — на совісті та рахунках зловмисників опинились мільярди доларів, які повернути неможливо. Щоб боротися з хакерами, уряд США вирішив заборонити криптовалютний міксер. Так 8 серпня у США запровадили санкції, що забороняють громадянам і підприємствам Америки користуватися послугами Tornado Cash. Після запровадження таких заборон крипто-платформи масово почали блокувати адреси, пов’язані з міксером.
Через декілька днів після запровадження санкцій розробника Tornado Cash Алєксєя Перцева затримали в Амстердамі й одразу доставили до суду, висунувши обвинувачення у відмиванні вкрадених криптовалют та співпраці зі зловмисниками. Варто зауважити, що Перцев лише створив інструмент, що злагоджено працює, а як його використовувати — справа користувачів. Тому очевидно, що він не повинен нести відповідальність за дії хакерів.
Учасники криптовалютної спільноти стали на захист арештованого розробника Tornado Cash — користувачі вважають, що Перцев став жертвою політичних репресій США. «Це те саме, що сказати, ніби винахідник ножа винен у вбивствах. Це абсурдно», — заявила одна з учасниць мітингу на підтримку Перцева. З рішенням Мін`Юсту США не погодилися й представники правового центру Coin Center, які заявили, що OFAC порушило конституційне право американців та «перейшло всі кордони».
Цікаво, що на захист розробника Tornado Cash стали і співзасновник криптовалюти Ethereum Віталік Бутерін, і засновник криптовалюти Cardano Чарльз Хоскінсон. Так батько Cardano вважає, що уряд США, який наклав санкції на Tornado Cash і вимагає екстрадиції його розробника, створює небезпечний регуляторний прецедент.
«Протокол у розумінні розробників полягає в тому, що коли ми пишемо код, це вираження думки. Поки ми не беремо участі у запуску та використанні цього коду з певною метою, ми просто пишемо його, це як писати книгу. Так, наприклад, ви можете написати книгу, в якій говориться: „Ось як ви робите ціанід“ [або] „Ось як ви розробляєте бомбу“ або подібні речі. Здебільшого це просто слова. Але ви не підказуєте людям йти і робити це», — пояснив Чарльз Хоскінсон.