Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Китайські науковці створять найбільший у світі підводний телескоп
Вчені з Китаю розпочали будівництво гігантського нейтринного телескопа у Південно-Китайському морі. Проект отримав назву «Тризуб» або китайською — «Хайлін». За задумом дослідників, телескоп має допомогти вченим розгадати столітню загадку походження космічних променів і дослідити крайні межі Всесвіту.
Після завершення будівництва, яке планують на 2030 рік, «Тризуб» стане найбільшим і найпередовішим у світі, стверджує команда проекту. Телескоп буде закріплений на морському дні на глибині 3,5 км у західній частині Тихого океану. Його завдання — сканувати навколишню морську воду у пошуках спалахів світла, що виникають під час зіткнення космічних нейтрино з водними молекулами.
«Використовуючи Землю як щит, „Тризуб“ буде виявляти нейтрино, які проникають із протилежного боку планети», — розповіла науковиця Шу Дунлянь із Шанхайського університету Цзяотун, лідерка проекту.
Телескоп також допоможе перевірити симетрії простору і часу, шукати квантову гравітацію і побічно шукати темну матерію.
За словами китайської команди, «Тризуб» буде значно чутливішим за наявні нейтринні телескопи. Він матиме до 10 000 разів більше можливостей, ніж обсерваторія IceCube на Південному полюсі.
«Тризуб», який працюватиме протягом 20 років, складатиметься з 1 200 вертикальних струн-датчиків, розміщених на морському дні.
Пілотна фаза проекту очікується до 2026 року. Проект фінансує Міністерства науки і технологій, уряду Шанхая і Шанхайського університету Цзяотун.