Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Китайські науковці завдали шкоди орбіті Землі на майбутні 100 років
Китай може суттєво загострити проблему космічного сміття через запуск власних мегасузір'їв супутників, застерігають аналітики. Йдеться про державну програму Guowang і приватну Qianfan, кожна з яких передбачає розміщення на низькій навколоземній орбіті (LEO) до 10 000 супутників. Для повного розгортання цих систем потрібно здійснити понад тисячу запусків — і більшість із них супроводжуватиметься виведенням у космос великих верхніх ступенів ракет, які можуть залишитися на орбіті на понад 100 років.
На відміну від американської Starlink, китайські ракети Long March 6A та 8 часто не використовують контрольовані процедури повернення в атмосферу. Їхні верхні ступені залишаються на висоті 720−780 км, де щільність атмосфери є надто низькою, щоб сприяти їхньому поступовому падінню. Це значно перевищує рекомендовану висоту в 600 км, яку вважають межею для зменшення ризику довготривалого накопичення уламків.
За даними американських військових та космічних аналітиків, КНР найближчими роками здійснить понад тисячу запусків, і якщо нинішні практики не зміняться, саме китайські ступені невдовзі домінуватимуть серед сміття на орбіті. Попри те, що в деяких випадках Китай використовує ступені Yuanzheng-2, які можуть самостійно сходити з орбіти, немає гарантії, що їх застосовуватимуть постійно.
Міжнародна спільнота неодноразово критикувала Китай за нестачу прозорості та нехтування загальноприйнятими практиками. У 2022 році неконтрольоване падіння ракети змусило Іспанію тимчасово закрити свій повітряний простір. Тодішній очільник NASA Білл Нельсон звинуватив Китай у тому, що країна не надає траєкторну інформацію, необхідну для прогнозування ризиків на Землі.
Проте Китай — не єдиний винуватець. SpaceX із понад 6 700 супутниками Starlink також піддається критиці: їхнє світіння заважає астрономічним спостереженням, а залишки ракет іноді падають на віддалені території. Деякі науковці, зокрема астрофізикиня Саманта Лоулер, попереджають про ймовірність запуску ланцюгової реакції зіткнень у космосі, відомої як синдром Кесслера.
У підсумку, експерти погоджуються, що лише координація зусиль на глобальному рівні та впровадження жорстких регуляцій можуть зменшити ризики втрати доступу до стабільного й безпечного космічного простору. Якщо ж ситуація залишиться без змін, наслідки можуть стати фатальними не лише для космічної інфраструктури, а й для безпеки на Землі.