Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Науковці для експериментів зі штучним інтелектом найчастіше використовують книги про Гаррі Поттера
Через понад двадцять років після того, як Джоан Роулінг відкрила світові чарівний всесвіт Гаррі Поттера, головний персонаж її книжок віднайшов нову актуальність у зовсім іншій царині - досліджень штучного інтелекту. Про це пишуть журналісти медійної агенції Bloomberg.
У науковій статті «Хто такий Гаррі Поттер?» описується методика, що допомагає великим мовним моделям вибірково забувати інформацію. Автори, співробітники Microsoft Марк Руссинович і Ронен Елдан, продемонстрували, що ШІ-моделі можна змінювати, видаляючи будь-яку інформацію про існування книжок про Гаррі Поттера, включно з персонажами та сюжетами, не жертвуючи водночас творчими й аналітичними здібностями системи. Вчені зазначають, що обрали книги про юного чарівника через їхню популярність — про елементи сюжету та персонажів знають навіть ті, хто їх не читав.
Дослідники ШІ цитують Гаррі Поттера щонайменше десять років, і сьогодні книжки про нього згадуються в роботах дедалі частіше. Причина — і науковці, і технології дедалі більше зосереджуються на інструментах ШІ, що допомагають в опрацюванні природної мови та механізмів реакції на неї. Присутня в книжках про Гаррі Поттера «велика кількість сцен, діалогів, емоційних моментів робить його дуже актуальним для конкретної галузі обробки природної мови», зазначила дослідниця університету Карнегі Меллона Лейла Вебе.
Пошук серед недавніх публікацій на порталі препринтів arXiv.org продемонструвало чимало досліджень на тему «Гаррі Поттера»: «Машинне навчання при створенні зіль у Гоґвортсі», «Гаррі Поттер і великі мовні моделі», а також «Виявлення заклинань у фенттезійній літературі за допомогою штучного інтелекту на основі [архітектури] трансформера». У деяких проектах Гаррі Поттер хоча й не виявляється центральним об'єктом дослідження, однак залишається улюбленим літературним персонажем вчених.
В одному з досліджень книжки Роулінг використовують для оцінювання рівня інтелекту ШІ-систем. А, на думку Терренса Сейновскі, керівника лабораторії обчислювальної нейробіології при Інституті біологічних досліджень Солка, чат-боти просто відображають інтелект і упередження своїх користувачів, як «Дзеркало Яцрес» із першої книги про Гаррі Поттера, яке показувало найпотаємніші бажання кожному, хто у нього дивився. «Гаррі Поттер популярний серед молодих дослідників. Вони читали їх [ці книжки] в дитинстві або в юності, ось і обирають їх як письмові або усні масиви тексту», — підсумував науковець.