Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Науковці довели існування інопланетного життя поза межами Сонячної системи
Нові дослідження свідчать, що життя у Всесвіті може бути поширенішим, ніж вважалося раніше. Вчені переглянули питання про можливість існування атмосфери на кам’янистих екзопланетах, що обертаються навколо найбільш поширених зірок — червоних карликів (M-класу). Хоча ці зірки менші й холодніші за Сонце, вони мають потужну радіаційну активність. А це, на думку багатьох астрономів, могло б знищувати будь-які атмосфери на прилеглих планетах.
А проте, нова модель розвитку планет показала, що хоча їхня перша атмосфера дійсно може бути зруйнована інтенсивним ультрафіолетовим випромінюванням, друга — сформована на пізніших етапах — може залишитися стабільною. Як пояснює провідний автор дослідження, професор Джошуа Кріссансен-Тоттон з Вашингтонського університету, якщо планета знаходиться в населеній зоні й не розташована надто близько до зірки, вона може накопичити воду та утримати життєздатну атмосферу.
Перший етап розвитку таких планет передбачає формування гідрогенової оболонки, яка поступово розсіюється під впливом зоряного вітру. Водночас помірні температури дозволяють водню вступати в реакцію з киснем, що веде до утворення води. Важчі гази, такі як азот і вуглекислий газ, також можуть сприяти формуванню стабільної атмосфери, що зберігається протягом тривалого часу.
Яскравим прикладом є система TRAPPIST-1, що містить сім кам’янистих екзопланет навколо червоного карлика. Космічний телескоп James Webb вже досліджує ці світи, але отримані дані наразі стосуються лише найближчих до зорі планет. Як і передбачалося, вони, ймовірно, не мають атмосфери через сильне випромінювання. Однак більш віддалені планети можуть зберігати придатні для життя умови, що робить їх перспективними об'єктами для подальших спостережень.
Результати дослідження розширюють розуміння можливих середовищ для існування життя у Всесвіті. Вони також підкреслюють важливість майбутніх досліджень екзопланет, що обертаються навколо червоних карликів, які становлять понад 70% зірок у Чумацькому Шляху.