Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Науковці довели, що половина матерії Всесвіту зникла
Міжнародна група вчених, ймовірно, розв’язала одну з найбільших загадок космології — куди зникла половина звичайної (не темної) матерії Всесвіту.
Астрономи виявили, що іонізований водень, який формує газові оболонки навколо галактик, займає значно більший об'єм, ніж вважалось раніше. Саме ця «невидима» матерія може пояснити, чому дослідники раніше могли спостерігати лише близько половини звичайної матерії у вигляді зірок, галактик та інших видимих структур.
Для свого дослідження вчені використали дані, отримані за допомогою спектроскопа DESI в Аризоні та телескопа Atacama Cosmology у Чилі. Команда проаналізувала майже 7 мільйонів галактик, вимірюючи, як водень впливає на мікрохвильове фонове випромінювання — космічний «відгомін» Великого вибуху. Окрім величезних газових оболонок, дослідники також виявили тонкі «нитки» іонізованого газу, що утворюють гігантську космічну павутину між галактиками.
Карта космічного мікрохвильового фонового випромінювання, отримана за допомогою Атакамського космологічного телескопа. Колами виділені місця, де іонізований газ водень розсіює випромінювання. (Джерело зображення: ACT; Journal of Cosmology and Astroparticle Physics)
Це відкриття може також змінити наукові уявлення про поведінку надмасивних чорних дір. Виявлені структури свідчать, що чорні діри активуються циклічно, періодично вмикаючи та вимикаючи газові потоки, а не лише на ранніх етапах свого існування, як вважалося до цього.
Наступним кроком буде інтеграція нових даних у космологічні моделі, що допоможе краще зрозуміти еволюцію Всесвіту та роль водню в його структурі. Дослідження зараз проходить процес наукового рецензування і може стати значним проривом у вирішенні однієї з найдавніших космічних загадок.