Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Науковці NASA створили симуляцію унікального виверження зірки, яке відбулося 180 років тому
Дослідники космічної рентгенівської обсерваторії NASA «Чандра» створили унікальну симуляцію зоряного виверження, що відбулося близько 180 років тому.
У покадровому записі використовували спостереження «Чандри» за 1999, 2003, 2009, 2014 і 2020 роки, а також дані космічного корабля ЄКА (Європейської космічної агенції - ред.) — XMM-Newton. У симуляції простежується історія зоряного вибуху, відомого як Ета Кіля.
Унікальна зоряна система складалася з двох масивних зірок, одна з яких, за словами вчених, приблизно в 90 разів більша за Сонце, інша — приблизно у 30 разів.
Симуляція демонструє, як після вибуху зоряне виверження продовжує поширюватися у космосі зі швидкістю близько 8 млн км/год. «Під час цієї події Ета Кіля викинула масу, що в 10−45 разів перевищує масу Сонця», — йдеться у заяві NASA.
«Цей матеріал перетворився на пару щільних сферичних хмар газу, які тепер називаються туманністю Гомункул, на протилежних сторонах галактики двох зірок», — зазначають астрономи у своїй публікації.
Туманність Гомункул — це яскраво-синя хмара, що живиться високоенергетичними рентгенівськими променями, які йдуть від двох великих зірок. Їхнє близьке розташування ускладнює спостереження окремо за кожною з них. Космічні тіла оточені яскраво-помаранчевим кільцем рентгенівського випромінювання, яке, скоріше за все, стрімко зростає і розширюватиметься з плином часу.