Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Науковці назвали нову причину краху відомого батискафа «Титан», кермування яким здійснювалось джойстиком за $ 30
Нещодавні дослідження вчених з Університету Х’юстона виявили нову можливу причину трагедії батискафа «Титан», на борту якого загинули 5 осіб у червні 2023 року. За словами вчених, ймовірна проблема пов’язана з «мікровипучуванням» матеріалу корпусу судна.
Експерти припустили, що композитний матеріал із вуглецевого волокна, використаний для конструкції батискафа, міг зазнавати поступових пошкоджень від мікровипучування під час численних занурень. Це могло призвести до послаблення жорсткості та міцності корпусу, збільшуючи його схильність до критичного руйнування під тиском.
Роберто Балларіні, керівник досліджень і професор цивільної та екологічної інженерії, пояснив, що стискальні навантаження, яким піддавались волокна в композитах, схильні до мікровипучування і можуть відшаровуватися від матриці, що їх оточує. Це могло зменшити міцність і жорсткість матеріалу, а також сприяти геометричним недосконалостям, які виникли під час виробництва судна.
Серед подробиць, що здивували ще минулого року — рульове кермування «Титаном» здійснювалось дистанційно, бездротовим ігровим контролером Logitech F710, який коштує $ 30. Всередині батискафа є всього одна кнопка, за словами генерального директора компанії-розробника батискафа OceanGate Стоктона Раша «Титан» схожий на підводний ліфт.
За даними Reuters, батискаф не відповідав вимогам безпеки. Декілька років тому пілот OceanGate Девід Лохрідж повідомив керівництву, що оболонку батискафів «Титан» не протестували достатньо, щоб переконатися, що підводний апарат може безпечно опуститись на глибину 4 000 метрів. Батискаф здійснював глибоководне занурення, щоб оглянути «Титанік», який затонув у 1912 році у північній Атлантиці. Його уламки лежать на глибині 3800 метрів.