Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Науковці планують створити комп’ютер з грибів
Лабораторія нетрадиційних обчислень Університету Західної Англії працює над створенням грибних комп’ютерів — обчислювальних систем на основі життєдіяльності грибних культур.
У грибних організмах науковці виявили ознаки, схожі на діяльність нервових тканин людського мозку. Спираючись на доказову базу, британські вчені хочуть створити нейроморфні обчислювачі та знайти їхні відповідники у природному середовищі.
Раніше фахівці лабораторії працювали зі слизовою цвіллю Physarum polycephalum. Організм здатний самостійно виконувати найпростіші алгоритми, тож його навіть залучали до роботизованих систем управління. Наприклад, така система без додаткового програмування могла орієнтуватися у простому лабіринті.
Вченим також вдалося виявити електричні сигнали у грибниці, які нагадують потенціали нервової тканини людського мозку. У «грибкових комп’ютерах» міцелій (розгалужена коренева структура гриба) діє як провідник. Він може отримувати та посилати електричні сигнали, а також «зберігати» пам’ять.
«Ми з командою змішуємо культури міцелію з коноплями або дерев’яною стружкою, а потім запихаємо їх у закриті пластикові ящики. Таким чином міцелій колонізує субстрат», — пояснює Ендрю Адамацький, директор Лабораторії нетрадиційних обчислень. — «Потім ми вставляємо у ящики електроди й фіксуємо електричну активність міцелію».
Адамацький зазначає, що його лабораторія — єдина у Великій Британії, де у відділі комп’ютерних наук присутні хімічні та біологічні речовини.
«Ми досі знаходимося на експериментальній стадії дослідження. Ми просто демонструємо, що за допомогою міцелію можна здійснювати обчислення, реалізовувати основні логічні схеми. У майбутньому ми зможемо вирощувати на міцелії більш досконалі комп’ютери та пристрої управління», — підсумував вчений.
Зазначимо, що це не перші технологічні розробки, куди залучають живі організми. Раніше ми розповідали про смартгодинник, діяльність якого забезпечує робот-слизовик. Щоби гаджет працював, найпростіший організм потрібно годувати та доглядати.