Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Науковці розробили лазер, який здатен заморожувати предмети у космосі
Команда вчених Університету Вірджинії під керівництвом дослідника Патріка Гопкінса працює над створенням плазмового «променя заморозки». Дослідники певні: він приверне увагу інженерів, які шукають способи охолодження електроніки у космічному вакуумі.
Довгий час концепція «променя заморозки» була порушенням другого закону термодинаміки. Однак новий прорив у плазмовій фізиці настільки перспективний, що ВПС США виділили лабораторії ExSiTE, очолюваній Гопкінсом, $ 750 000 на трирічний проект із вдосконалення технології. Відтепер компанія Хопкінса, Laser Thermal, займеться створенням прототипу.
Хоча плазма — іонізований газ, що досягає вищих температур, ніж на Сонці, вона має дивовижні властивості. При первісному виникненні плазма може взаємодіяти з іншими матеріалами, виробляючи охолоджувальний ефект. Цей процес дає змогу випаровувати водяні та вуглекислі молекули з поверхні космічних апаратів, що швидко охолоджує їх на десятки градусів.
ВПС і Космічні сили США зацікавлені у даній технології через проблеми з охолодженням електроніки у космосі. Традиційні методи охолодження, засновані на циркуляції води або повітря, не працюють в умовах невагомості. «Промінь заморозки» Гопкінса стане альтернативою, даючи змогу роботизованій руці з датчиками виявляти «гарячі точки» у схемах та охолоджувати їх.
Однак роботи ще багато. Наступним етапом є створення більш компактного прототипу та дослідження інших газів, крім іонізованого, які можуть бути ефективнішими.
Нагадаємо — МКС отримає лазерний зв’язок від NASA. «Лазерний зв’язок пропонує місіям більшу гнучкість і прискорений спосіб отримання даних з космосу. Ми інтегруємо цю технологію в демонстраційних проектах біля Землі, на Місяці й у далекому космосі», — розповів колишній заступник помічника адміністратора програми NASA SCaN Бадрі Юнес.