Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Науковці розсекретили інформацію про перший у світі суперкомп’ютер, що допоміг виграти Другу світову війну
Секретна британська організація розвідки та безпеки «Штаб урядового зв’язку» (GCHQ) оприлюднила нові, ніколи раніше не публіковані зображення першого у світі цифрового електронного комп’ютера «Colossus» з нагоди 80-річчя від його створення.
«Colossus» вважається першим цифровим електронним комп’ютером, що коли-небудь був створений. Апарат відіграв вирішальну роль у перемозі над Німеччиною під час Другої світової війни. Попри свою історичну важливість, його існування було абсолютно невідомим за межами внутрішніх кіл GCHQ до 1980-х років.
Оприлюднили також опис першого суперкомп’ютера. Машина заввишки два метри й з 2 500 радіоклапанами та периферійними пристроями була настільки великою, що займала велику кімнату. Зрештою було побудовано десять машин «Colossus», перша з яких була запущена 5 лютого 1944 року, а друга — 1 червня того ж року.
Мета перших суперкомп’ютерів полягала у зломі кодів, які використовувало нацистське верховне командування.
«Colossus був, мабуть, найважливішою машиною для зламу кодів воєнного часу, тому що він дозволяв союзникам читати стратегічні повідомлення, що проходили між головними німецькими штабами по всій Європі», — зазначив Ендрю Герберт OBE FREng, голова опікунської ради Національного музею комп’ютерних наук. — «Саме тому ми вважаємо, що Colossus є однією з найважливіших машин для зламу кодів. Це одна з багатьох причин, чому ми так пишаємося тим, що в Національному музеї комп’ютерних технологій в Блетчлі-парку виставлена повністю робоча реконструкція машини для зламу кодів «Colossus».
З технічної точки зору, «Colossus» був важливим попередником сучасного електронного цифрового комп’ютера, і багато з дешифраторів, хто використовував «Colossus» у Блетчлі-парку під час Другої світової, стали лідерами британських комп’ютерних технологій у повоєнні десятиліття.
Нагадаємо — найпотужніший суперкомп’ютер у Європі станом на XXI сторіччя планують збудувати в Юліхському дослідницькому центрі Німеччини. За установку JUPITER (скорочення від Joint Annefte Pioneer for Innovative and Transformative Exascale Research) відповідатимуть експерти підприємства EuroHPC JU.
«Ймовірно, що в конструкції суперкомп’ютера будуть використовуватися тисячі висококласних відеокарт від Nvidia. Загальна вартість будівництва та експлуатації JUPITER протягом 3-х років оцінюється в 500 млн євро, включно з витратами на електроенергію, що сягнуть 100 млн євро за рік», — розповіли свого часу дослідники.