Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Науковці відкрили аномальну нейтронну зорю, що обертається у мільярди разів швидше за Землю
Дослідники здійснили приголомшливе відкриття нейтронної зірки в Чумацькому Шляху, яка обертається з неймовірною швидкістю — 716 разів на секунду, що ставить її серед найшвидших обертових зірок, за якими коли-небудь спостерігали.
Зазначається, що таке відкриття зроблено завдяки рентгенівському телескопу NICER, розташованому на Міжнародній космічній станції (МКС), який зафіксував термоядерні вибухи, схожі на атомні вибухи. Ці спалахи в 100,000 разів яскравіші за Сонце і надають цінні дані про життя нейтронних зірок і створення елементів у Всесвіті.
Варто додати, що згідно зі швидкістю у 716 обертів на секунду, зірка обертається навколо своєї осі 61 862 400 разів за день та понад 23 мільярди разів за рік.
Повідомляється, що мандрівки по Чумацькому Шляху можуть здивувати навіть найкращих астрономів, так дослідники з Університету технології Данії (DTU) зробили значуще відкриття, виявивши нейтронну зірку, яка обертається із приголомшливою швидкістю 716 разів на секунду.
Ця нейтронна зірка, яка отримала назву 4U 1820−30, є частиною рентгенівської подвійної системи зірок і розташована в сузір'ї Стрільця, поблизу центру нашої галактики.
«Ми досліджували термоядерні вибухи з цієї системи і знайшли вражаючі коливання, що вказують на обертання нейтронної зірки навколо своєї осі з неймовірною швидкістю 716 разів на секунду», — пояснив доктор та старший науковець DTU Space Гаурава К. Джейсавал .
Виявлення нейтронної зірки стало можливим завдяки рентгенівському телескопу NICER, встановленому на зовнішній частині МКС і оснащеному технологією слідкування за зірками, розробленою в DTU Space. Завдяки точному наведенням телескопа за допомогою цієї технології, вчені змогли детально спостерігати нейтронні зірки по всьому Чумацькому Шляху.
«Якщо майбутні спостереження підтвердять це, то нейтронна зірка 4U 1820−30 стане однією з найшвидших обертових зірок у Всесвіті, поруч з іншою нейтронною зіркою PSR J1748−2446», — додає Джейсавал.
Як відомо, нейтронні зірки — це залишки великих зірок, що вибухнули внаслідок супернової, які є одними з найщільніших об'єктів у космосі, адже нейтронна зірка 4U 1820−30 має діаметр лише 12 км, але масу в 1,4 рази більшу за масу Сонця.
Вона розташована на відстані 26,000 світлових років від Землі, що у багато разів більше за відстань до найближчої зірки, Проксими Центавра, яка знаходиться на відстані лише 4,3 світлових років.
4U 1820−30 є частиною рентгенівської подвійної системи, де одна з зірок є білим карликом розміром із Землю. Ця зірка обертається навколо нейтронної зірки кожні 11 хвилин, що робить цю систему найшвидшою за орбітальним періодом.
Завдяки своїй неймовірно сильній гравітації, нейтронна зірка тягне матерію від своєї супутньої зірки, а коли матеріал накопичується на поверхні нейтронної зірки, відбувається термоядерний вибух, схожий на вибух атомної бомби.
«Під час таких спалахів нейтронна зірка стає в 100,000 разів яскравішою за Сонце, вивільняючи величезну кількість енергії», — пояснює доцент DTU Space Жером Шеневез.
Ці вибухи дають дослідникам нове розуміння процесів у подвійних зоряних системах та формуванні елементів у Всесвіті.
За допомогою спостережень NICER між 2017 і 2021 роками вчені виявили 15 термоядерних рентгенівських вибухів від системи 4U 1820−30.
Одним з цих вибухів виявилося характерне явище, відоме як «термоядерні вибухові коливання», яке відбувалося на частоті 716 Гц. Це коливання відповідає швидкості обертання самої нейтронної зірки, що вказує на її рекордну швидкість обертання.
Нагадаємо, що NASA виявили у космосі мертву зірку, яка скоро «воскресне». У 1946 році астрономи помітили, як нова зірка несподівано з’явилася на небі, а потім зникла через декілька днів, а цього року зафіксовано ознаки того, що подібна подія може повторитися.
Раніше, дослідники з Лестерського університету спростували попередні повідомлення про виявлення мегаструктур позаземних цивілізацій у Чумацькому Шляху, відомі як гіпотетичні «сфери Дайсона». Ці структури могли б оточувати зірку і використовувати її енергію, але нові дані свідчать, що дивні інфрачервоні сигнали, які раніше вважали ознакою мегаструктур, насправді походять від пилових галактик.