Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Науковці відкрили аномальний регіон Марсу, про який не було відомо раніше
Міжпланетна станція Європейської Космічної Агенції (ЄКА) зафіксувала дивні візерунки на поверхні Марса, які з висоти нагадують павуків. Про це пише Phys.org.
Павукоподібні плями на Марсі розташовуються у південному полярному регіоні. Темні плями, звичайно, не є живими організмами, оскільки у наукових колах досі точаться суперечки про те, чи може на Марсі виникнути життя. Плями з’являються на планеті, коли весняне сонячне світло падає на шари вуглекислого газу, що завмер у темні зимові місяці.
Під дією сонячного світла лід із вуглекислого газу, який залягає в нижніх шарах, перетворюється на газ, він накопичується і, зрештою, пробиває плити вищерозміщеного льоду. Слідом за собою газ витягує на поверхню темний матеріал, руйнуючи шари льоду, чия товщина сягає одного метра.
Газ упереміш із темним пилом, виривається на поверхню у вигляді високих фонтанів або гейзерів, які падають назад вниз, осідаючи на поверхні.
Таким чином на поверхні Марса з’являються темні плями діаметром від 45 м до 1 км.
Темні плями можна побачити по всьому зображенню Mars Express, вони наче павуки повзуть по високих пагорбах і великих плато. Але більша частина темних плям скупчилася в ділянці зліва, яка межує з частиною Марса, що називається Містом Інків. Така дивна назва місцевості походить від її дивного рельєфу. Марсіанське Місто Інків являє собою мережу хребтів, які дійсно нагадують руїни міста інків. Цю місцевість було відкрито ще 1972 року зондом NASA Mariner 9.
Новий вид на Місто Інків і його павукоподібних «мешканців» був зроблений за допомогою стереокамери високої роздільної здатності Mars Express.
Досі планетологи не можуть точно сказати, як на Марсі з’явилося Місто Інків. Згідно з однією теорією, піщані дюни з часом перетворилися на камінь. Або ж магма з піском просочилася крізь розколоті плити марсіанської породи. Також хребти можуть бути пов’язані з льодовиками.
«Стіни» Міста Інків є частиною великого кола діаметром 86 км. Тому вчені припускають, що «місто» розташовується всередині великого кратера на поверхні Марса.
Нагадаємо — NASA оголосили про внесення суттєвих змін в масштабний проект Mars Sample Return, метою якого є доставка на Землю зразків марсіанського ґрунту. Місія з бюджетом у $ 8−11 мільярдів тепер зіткнулася з необхідністю вдосконалення через високі ризики та зростання вартості. Останні оцінки вказують на те, що проект може бути реалізований не раніше 2040 року.