Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Науковці відкрили мертву галактику, яка може бути старішою за Всесвіт
Видання ScienceAlert інформує: автори дослідження, опублікованого у фаховому науковому журналі Nature, за допомогою космічного телескопа Вебба виявили мертву галактику на зорі створення Всесвіту — коли йому було всього 700 млн років. Це означає, що у неї закінчилися газ і пил для створення нових зірок. А проте, згідно з теорією, для цього галактиці знадобилися б мільярди років. Тому астрономи намагаються з’ясувати, що ж сталося насправді, адже поки що це явище пояснити неможливо.
Попри те, що в перші кілька сотень мільйонів років у Всесвіті відбувалася бурхлива поява нових зірок, адже у ранньому космосі було дуже багато необхідних компонентів, виявлена астрономами галактика поставила їх у глухий кут.
Астрономи з’ясували, що у галактиці JADES-GS-z7−01-QU вже через 700 млн років після Великого вибуху загадковим чином припинився процес утворення нових зірок, хоча це суперечить загальноприйнятій теорії еволюції раннього Всесвіту. За словами вчених сучасні моделі космології не можуть пояснити, як ця галактика змогла дуже швидко сформуватися менш ніж за 1 млрд років після Великого вибуху і так само швидко припинити створення нових зірок.
Наразі астрономи намагаються зрозуміти, що ж сталося з мертвою галактикою і які чинники могли вплинути на зупинку її розвитку. За словами вчених, тільки в пізніші часи в історії Всесвіту можна побачити, як галактики перестають створювати нові зірки під впливом чорних дір або інших явищ. Наприклад, інші мертві галактики зупинили створення нових зірок тільки приблизно через 3 млрд років після Великого вибуху. Це означає, що у ранньому Всесвіті еволюція галактик могла відбуватися набагато швидше, ніж очікувалося.
Автори дослідження кажуть, що виявлена галактика JADES-GS-z7−01-QU є найдавнішою мертвою галактикою з усіх відомих і водночас вона має набагато меншу масу, ніж подібні до неї об'єкти. Астрономи дійшли висновку, що в цій молодій галактиці протягом від 30 до 90 млн років тривала фаза інтенсивного утворення зірок, але потім усе раптово припинилося. Але чому так сталося, поки що залишається загадкою.
За словами вчених, зрозуміло одне — процес формування зірок припинився тому, що закінчилися газ і пил для їхнього створення. Можливо, надмасивна чорна діра в центрі галактики поглинула більшу частину речовини, необхідної для появи зірок. Можливо, ця ж чорна діра завдяки своїм струменям виштовхнула дуже багато речовини за межі галактики — достеменно невідомо.
Але є ще один варіант розвитку подій, який не відкидають вчені. Можливо, надто швидкий та інтенсивний процес появи зірок призвів до того, що запаси необхідної для їхньої появи речовини швидко виснажилися. Водночас астрономи не впевнені, що будь-яка з цих версій може пояснити те, що вони побачили. Тому пошук відповіді триває.