Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Науковці відкрили новий тип планет, походження яких неможливо пояснити
Астрономи знайшли ще один спосіб утворення самотніх планет, які не прив’язані до жодної зірки. Нове дослідження показує, що такі об'єкти можуть виникати внаслідок зіткнень газопилових дисків навколо молодих зірок. Це відкриття пояснює, чому в молодих зоряних скупченнях спостерігається так багато подібних космічних мандрівників, і чому вони часто існують у парі.
Група міжнародних дослідників на чолі з Хунпіном Деном із Шанхайської астрономічної обсерваторії змоделювала взаємодію циркумзоряних дисків у молодих зоряних скупченнях. Коли такі диски стикаються зі швидкістю 2−3 км/с на відстані 300−400 астрономічних одиниць, виникають гравітаційні «приливні мости» з газу. Згодом вони колапсують і формують компактні планетоподібні об'єкти. За підрахунками вчених, до 14% таких об'єктів утворюється у вигляді подвійних або потрійних систем.
Раніше вважалося, що такі планетоподібні маси — це або невдалі зірки, або планети, які були викинуті зі своїх систем. Однак ці теорії не пояснювали, чому багато з них рухаються синхронно зі своїми зоряними скупченнями та чому так часто трапляються у парах. Нові результати показують, що вони виникають не як залишки інших процесів, а як окремий клас небесних тіл.
Ще одна особливість цих об'єктів — їхній склад. Оскільки вони утворюються на периферії зоряних дисків, їхній хімічний склад відрізняється від того, що мають типові екзопланети. Багато з них зберігають газові диски діаметром до 200 астрономічних одиниць, що теоретично може призвести до утворення супутників або навіть менших планет.
Науковці планують продовжити дослідження цих об'єктів, щоб краще зрозуміти їхню хімічну будову та структуру дисків. Подальші спостереження дозволять підтвердити нову теорію їхнього походження та пояснити, чому такі самотні світи так численні у Всесвіті.