Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Науковці відкрили унікальну обстерваторію, яка допоможе дослідити найбільші загадки Всесвіту
The New York Times інформує: на півночі Чилі запрацювала нова обсерваторія Саймонса, вартістю $ 110 млн. Вона допоможе вченим у пошуках слідів космічної інфляції - розширення Всесвіту після Великого вибуху. Обсерваторія розташована на висоті 5000 метрів над рівнем моря, що, на думку науковців, забезпечує ідеальні умови для спостережень.
Основним завданням обсерваторії стане пошук слідів гіпотетичної космічної інфляції, яка мала б породити гравітаційні хвилі, залишаючи характерні «завихрення» в реліктовому випромінюванні. Для збору даних обсерваторія оснащена чотирма телескопами, які вивчатимуть поляризацію реліктового мікрохвильового випромінювання.
Реліктове випромінювання було вперше виявлено в 1964 році. Обсерваторія Саймонса має на меті підтвердити або спростувати теорію інфляції. Вчені також сподіваються, що дані обсерваторії допоможуть пролити світло на природу темної енергії, яка прискорює розширення Всесвіту.
Професор фізики Браян Кітінг з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго зазначив, що виявлення гравітаційних хвиль, породжених Великим вибухом, стане революційним досягненням, за яке неодмінно присудять Нобелівську премію. Якщо ж слідів цих хвиль не буде знайдено, це поставить під сумнів теорію космічної інфляції.
Вчені докладатимуть зусиль, щоби уникнути помилок, подібних до тих, що зробила група BICEP2 у 2014 році, коли їхні результати були сплутані з галактичним пилом. Нова обсерваторія буде проводити спостереження на кількох довжинах хвиль, щоб уникнути подібних проблем.
Окрім пошуку слідів інфляції, обсерваторія може допомогти у розкритті інших таємниць Всесвіту — знайти масу нейтрино та виявити темну матерію, яка складає 85% маси Всесвіту. Два з чотирьох телескопів вже запрацювали у квітні, і решта приєднається протягом найближчого року.