Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Науковці вперше в історії надрукували шкіру, що має всі властивості людської
Вчені з Інституту регенеративної медицини Wakee Forest вперше у світі об'єднали шість первинних типів клітин шкіри зі спеціалізованими гідрогелями, щоб надрукувати товсту, багатошарову шкіру. Дослідження було опубліковано у журналі Science Translational Medicine.
Особливість надрукованої шкіри полягає у тому, що при пересадці вона успішно інтегрується з навколишніми тканинами — для ефективнішого загоєння ран та з меншою кількістю рубців. Штучна шкіра відтворила реальну шкіру з трьома шарами: тонким захисним зовнішнім епідермісом, середньою волокнистою і підтримуючою дермою та жировою гіподермою.
При пересадці на рани мишей надрукована шкіра сформувала кровоносні судини, шкірні візерунки та показала нормальний розвиток тканин. У результаті, вчені домоглися швидшого загоєння ран і активнішого виробництва колагену, що призвело до зменшення рубців. За допомогою клітинного фарбування команда WFIRM підтвердила успішну інтеграцію біодрукованих клітин із регенерованою шкірою під час процесу загоєння.
Окрім друку штучної шкіри, вчені з Університету Monash у Мельбурні (Австралія) успішно використали 3D-друк для створення нейромереж з мозкових клітин щурів, які розвиваються та взаємодіють між собою, як у справжньому мозку. Дослідження у цьому напрямку можуть надати альтернативу тестуванню на тваринах та сприяти розробці персоналізованої медицини.
Нагадаємо — вчені зі Стенфордського університету зробили значний крок у напрямку створення органів на замовлення, отримавши контракт та фінансування для експериментів із 3D-друку людських сердець та їх імплантації живим свиням. Як зазначив головний дослідник проекту Марк Скайлар-Скотт, «починається епоха біофабрикації органів». Команда планує використати автоматизовані біореактори для вирощування всіх необхідних типів клітин для створення людського серця. Ці клітини будуть використовуватися як «чорнила» для 3D-друку повністю активних людських сердець.