Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Науковці виявили аномальне явище у ядрі Землі, що змінює час на планеті
Геофізики з ETH Zürich у Швейцарії встановили, що крихітні зміни у розподілі маси рідкого заліза в ядрі Землі можуть впливати на тривалість доби. Хоча тривалість дня на Землі становить близько 24 годин, спостерігаються мікроскопічні коливання, причини яких не завжди очевидні. На десятилітніх масштабах зміни тривалості дня у 2−3 мілісекунди пов’язані з потоками рідини у зовнішньому ядрі Землі, тоді як тисячолітні коливання в 3−4 мілісекунди залишалися загадкою, пише Science Alert.
Науковці скористалися нейронною мережею, аналізом магнітного поля Землі та історичними даними, включаючи спостереження затемнень і окультацій Місяця з 720 року до нашої ери. Вони моделювали всі відомі фактори, які впливають на обертання Землі - масу льоду та води, а також вплив Місяця. В результаті вдалося відокремити коливання, спричинені рухами у зовнішньому ядрі.
Результати показали, що вплив змін у масі льоду та води на довгострокові коливання тривалості доби менший, ніж вважалося раніше. Водночас ці коливання узгоджуються з моделями магнітогідродинаміки зовнішнього ядра Землі. Це свідчить, що внутрішня динаміка ядра значно впливає на обертання планети.
Проте дослідження не вважають остаточним: для точнішого розуміння потрібні складніші фізичні моделі та ширший набір даних. Науковці підкреслюють, що їхні результати відкривають нові перспективи у вивченні динаміки внутрішніх шарів Землі.
Дослідження було опубліковане в журналі Geophysical Research Letters.